sinek.gen.tr https://www.sinek.gen.tr Sinek, Sinek Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sinek.gen.tr Tue, 02 Aug 2016 00:00:00 +0000 Tue, 25 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Sinekkapan https://www.sinek.gen.tr/sinekkapan.html Fri, 16 Nov 2018 16:17:06 +0000 Sinekkapan, ingilizce adı Venus flytrap olan Venüs Sinek Kapanı ya da Böcekkapan bitkisi de denilen, Dionaea muscipula familyasından bir bitkidir. ABD'nin güneydoğusunda yer alan sulak alanlarda yetişir ve böceklerle Sinekkapan, ingilizce adı Venus flytrap olan Venüs Sinek Kapanı ya da Böcekkapan bitkisi de denilen, Dionaea muscipula familyasından bir bitkidir. ABD'nin güneydoğusunda yer alan sulak alanlarda yetişir ve böceklerle özellikle de örümcekgiller ile beslenir.

Sinekkapan, çok yıllık bir bitkidir ve etçildir. Kapanan dikenli yaprakları üzerinde bulunan avını sıkıştırarak hareketsiz hale getirir. Bitki daha sonra salgıladığı özel sindirici sıvı ile avını öldürür ve beş gün ile yirmi gün arasında bir sürede sindirir. Bazı araştırmalara göre sinekkapan bitkisinde elektrik içeren bir tür mekanizmanın olduğu iddia edilmektedir. Sinekkapan yapraklarının iki ucunda yer alan üçgen şeklil üçer adet tüyün, fiziksel uyarıları elektrik uyarılarına çevirebilme özelliği olduğu ve bu özellik sayesinde avın yaprak üzerindeki hareketi avını yakaladığı anlaşılmıştır.

Sinekkapan Bitkisinin Genel Özellikleri

Sinekkapan bitkisi peat moss isimli baltık torfunda üzerinde yaşar. Bu torf minerallerden tamamen arınmış olduğundan bitki kökü ile alamadığı besine ulaşabilmek için kapan ile avını yakalamaya adapte olmuştur. Bitki kendisine gereken gereken besini kapanları sayesinde almaktadır.

Sinekkapan Nasıl Beslenir

Rozet biçiminde açılan 4-8 yaprağı olan sinekkapanın şemsiyemsi beyaz çiçekleri ve bu çiçeklerin bağlı olduğu bir sapı vardır. Yaprakların ayası uca doğru uzar. Bunların iki yanında iki menteşe kanadı gibi bakışımlı ve yassı şekilli iki lop bulunur. Lop kenarlarında kıllar vardır. Üst yüzeyinin ortasında çok küçük temaslara bile duyarlı üç sert kıl yer alır. Avın bu kıllardan birine ilk dokunuşunda kapan kapanmaz. Daha sonra başka bir kıla ya da yirmi saniye içinde tekrar aynı kıla temas ederse kapanın menteşemsi iki kanadı harekete geçip üst üste gelir ve kenar kılları birbiri içine geçerek böceği içeride hapseder. Bu iki kademeli hareke yanlış alarmlara karşı bir tedbirdir.

Sinekkapan tuzağında dişler aralık kalacak biçimde kapanır. Bunun sebebi büyük avların küçük aralıktan kaçamaması, küçük olanların ise kaçmasına izin vermektir. Sinekkapan sadece üç kez tuzak kurabilir ve bu yüzden mümkün olduğunca büyük avlar yakalanmalıdır. Kapanın kapanma hızı, ışık, avın boyutu, nem miktarı ve yetişme koşulları gibi etkilere bağlı olarak farklı olabilir. Avın kaçmak için çırpınma hareketleri bitkinin onu daha kolay sindirmesini sağlar. Yaprak üzerindeki çok sayıda küçük salgı bezi, proteolitik asitli bir öz su üretir. Böceği öldürüp yumuşak kısımlarını eriten bu sıvıdır. Bu eriyik bitki tarafından soğurulur ve tuzak birkaç hafta içinde yeniden açılır. Kurumuş olan kapanlar bitkiye zarar vermemesi için kesilir. Yağmur damlaları kapanı tetiklemez. Herhangi bir nedenle yanlışlıkla kapanmış kapanlar yaklaşık olarak yarım saatte tekrar açılır. 

Sinekkapan Yetiştirmek

Sinekkapan bitkisi, tohumdan yetiştiğinde dört veya beş yıl içerisinde tam olgunluğa ulaşır. Uygun koşullarda yetiştirildiğinde 20-30 yıl yaşayabilir. Sinekkapan kış mevsiminde domancy adı verilen bir tür kış uykusuna yatar. Bu kış uykusu döneminde kapanlar kararır ve dökülür, bitki normal görüntüsünde farklılaşır. Bahar mevsimi gelince bitki tekrar yeni kapanlar oluşturarak eski görüntüsüne dönüşür. Genç sinekkapanlar ilk birkaç yıl kış uykusuna ihtiyaç duymazlar.

]]>
Tatarcık Sineği https://www.sinek.gen.tr/tatarcik-sinegi.html Sat, 17 Nov 2018 06:05:22 +0000 Tatarcık Sineği, çift kanatlılar takımının Psychodidae familyasından olan zararlı bir böcek cinsidir. Gece boyu aktif olan, gündüz nemli ve karanlık yerlerde saklanırlar. Sivrisineklerden daha çok can acıtacak şekilde Tatarcık Sineği, çift kanatlılar takımının Psychodidae familyasından olan zararlı bir böcek cinsidir. Gece boyu aktif olan, gündüz nemli ve karanlık yerlerde saklanırlar. Sivrisineklerden daha çok can acıtacak şekilde sokup kan emerler ve hastalık yapıcı tek hücrelilerin taşıyıcısıdırlar. Tatarcı ısırmasının ardından kaşıntıyla görülen Şark çıbanı büyük bir yaraya dönüşebilir. Ülkemizde insan için en tehlikeli böceklerdendir.

Tatarcık sineği Özellikleri

Ergin Tatarcık Sineği 2–5 mm boyunda, oldukça uzun bacaklara sahiptir. İstirahat sırasında kanatlarını karın üzerinde V şeklinde tutması, kanatları ve tüm vücudunun kıllı olması ve kan emmek için yöneldiği bölge çevresinde kısa sıçramalarla uçması tipik davranış özellikleridir. Kan emici diğer dişi sineklerde çok fonksiyonel olan ağız parçası mandibüller daha kısadır, erkeklerde ise kan emmedikleri için bulunmaz. Yaşam alanları genelde sıcak bölgeler olmakla birlikte bazen Orta Asya'da 50° kuzeye kadar da çıkabilmektedir.

Geceleyin alacakaranlıkta beslenirler. Tatarcık enerji kaynağı olarak bitkilerdeki şekerle beslenir. Sadece dişi Tatarcık Sineği yumurtalarını geliştirmek için kan emer. Kan emdikten 3-8 gün sonra gün içinde dinlendiği gölgeli, nemli ve bitki artıklarınca zengin yerlere bir defada 100 kadar yumurta bırakır. Larva yumurtadan çıktıktan sonra böcek parçaları, yaprak küfü ve hayvan dışkısı ile beslenir. Dört larva ve bir pupa safhasıdan sonra 45-50 günde ergin hale gelir.

İnsanları sokan tatarcık türleri antropofilik olmaktan daha çok fırsatçı olarak tanımlanır. Yaklaşık 100 metre yarıçapında bir alanda hareket ederler. Dişilerin çoğu dışarıda beslenen ve açık alanlarda yaşayan türler olmaları nedeniyle böcek öldürücü sıkmakla etkili bir şekilde kontrol edilemezler. Yalnızca evlerde ve barınaklarda dinlenen türler bu yolla ortadan kaldırılabilir. Sıcak ve deniz seviyesindeki şehirlerden yüksek dağ köylerine, çöllerden nemli tropikal ormanlara kadar çok farklı bölgelere adapte olabilirler.

Tatarcık Sineği ile Mücadele Yöntemleri

En geleneksel yöntem haşereleri tek tek öldürmektir. Ancak en etkin yöntem, bir haşere ile mücadele uzmanının yardımına başvurmaktır. Haşere ilaçlarının yanlış uygulanması tehlikeli sonuçlar doğuracağından dikkatli şekilde kullanılmaları gerekir. Tatarcıkları elektrikle öldüren sinek öldürücü cihazlar dış ortamlarda yardımcı olabilir ama aynı zamanda birçok yararlı haşereyi de yok eder. İç mekânda, elektrikli haşere tuzakları mor ötesi ışınlar yayarak çalışır. Sinekler bu ışığa çekilir ve yapışkan yüzey tarafından yakalanır. 

Tatarcık popülasyonu için yiyecek kaynakları tespit edilmeli ve ıslah edilmelidir. Ev içinde meyveler açıkta bırakılmamalıdır. Bu yöntemler yetişkin sinekleri hedeflemektedir. Larvalar dâhil tüm tatarcık istilasını yok etmek için en iyi yol, uzman bir ilaçlama firmasına başvurmaktır.]]>
Sinek https://www.sinek.gen.tr/sinek.html Sat, 17 Nov 2018 06:27:59 +0000 Sinek, çift kanatlılar denen böcek takımından eklem bacaklıların ortak ismidir. Çift kanatlılar takımındaki sinekler arasında karasinek, sivrisinek, büvelek ve tatarcık ön plana çıkar. Dünya üzerinde 177 familya Sinek, çift kanatlılar denen böcek takımından eklem bacaklıların ortak ismidir. Çift kanatlılar takımındaki sinekler arasında karasinek, sivrisinek, büvelek ve tatarcık ön plana çıkar. Dünya üzerinde 177 familyada toplam 120.000 türü vardır. Türkiye’de ise 63 familya ve 1170’den fazla tür bulunur. Sineklerin vücutları yumuşaktır ve yapı bakımından iki büyük gruba ayrılırlar:

 • Sivrisinekler alt takımından iki kanatlıların vücutları ince yapılı, zarif, uzun üyeli ve çoğunlukla diğer alt takımdan küçüktürler.
 • Sinekler ya da karasinekler alt takımından iki kanatlıların vücuları kuvvetli yapılı, tıknaz, kısa üyeli ve çoğulukla diğer alt takımdan daha büyüktürler.

Türlerin hepsi yalayıcı-emici veya delici-emici ağız tipine sahiptirler. Tam başkalaşımlıdırlar ve bu yüzden larvaları hem görünüş hem de yaşam tarzı olarak erişkinlerden oldukça farklıdır. Kahverengi, yeşil, sarı ya da siyah renkler yapı ve pigment renkleridir.

Sineklerin Cyclorrhapha grubu duyargalarının üst kısmında yer alan yarım daire şeklindeki yarıkla tanınırlar. Bu yarıktan vücut sıvısıyla dolu bir kese dışarıya doğru şişip pupun patlamasını sağlar. Larva puptan çıkıp başkalaşım gerçekleştikten sonra kese tekrar başın içine çekilir ve yerinde kavisli bir iz kalır. Bu iz taksonomide çok önemlidir. Çift kanatlılar takımını başka böcek takımlarından ayıran en önemli fark, arka kanatların değişime uğramasıyla gelişen ve denge görevi gören ucu topuzlu yapıdır. 

Sinek özellikleri

Görme: 
Sineklerin birçoğunda gözler büyüktür ve başın önemli bir kısmını kaplar. Gözlerin yeri ve büyüklüğü, familyaya ve cinsiyete göre farklıdır. Dişilerde birleşik gözler alında oldukça ayrı kalır, erkeklerde ise birbirine değer. Göz rengi kırmızıdan koyu kahverengine doğru değişir ve bordo, koyu yeşil, kırmızı bantlarla bölünüp,güzel bir renklenme oluşturur. Mağaralarda yaşayan türlerde gözler körelir. Üçgen şeklinde dizilen üç nokta göz ışığın algılanmasından sorumludur ancak şekilleri seçemezler.

Karasineğin hayret verici ve göz kamaştırıcı olan karmaşık bir yapıda gözleri vardır. Karasineğin kafasındaki altı göz, 400 bin gözcükten oluşan mükemmel bir görme sistemidir. Bütün gözcükler bir gözün tüm özelliklerine sahiptir. Gözcüklerin her biri ayrı bir noktayı görür ve görüntü beyinde bir araya geldikten sonra bir görüntü ortaya çıkar. Bu özellik sayesinde karasinek arkasını da görebilir. Küçük olduğundan ve 2 mm yakındaki bir cismi net olarak görebildiği için, ayrı bir merceğe ihtiyaç duymaz. Gözlerdeki bir üstünlük de görme hızıdır. Normal insan gözü saniyede 20 - 50 renk değişimini farkedebilirken, karasinekte bu saniyede 200 kadardır.

Üreme: Saçak veya üzüm salkımı şeklindeki yumurtalıklarında oluşan, uzun ve oval, çoğu kez üzerinde yapılaşmalar olan yumurtalarını topluca ya da tek tek bırakırlar. Sineklerin bazıları, özellikle asalaklar, larva doğururlar ve larvalar hemen pup olur. Sinek larvalarının gelişimi birbirinden deri değiştirme ile ayrılan 3-4 evreden oluşur. Sivrisineklerde ve ilkel sineklerde pup evresi mumya pup tipindedir. Cyclorrhapha grubu sineklerde, puplar sondan bir önceki evrede oluşan bir pup derisi içinde yer alır ve buna çıngıraklı pup denir.

Solunum: Erişkinlerde Trake sistemi iyi gelişmiştir. Karasinek kanatlarını saniyede 200 defa çırpar ve dinlenme sırasında harcadığı enerjinin yaklaşık 100 katı enerji harcar. Çok enerji gerektiren aktif uçuş ancak düzenli oksijen teminiyle mümküdür. Sinek karın bölgesine dizili olan düzinelerce açıklıktan rahatlıkla nefes alır. Gözeneklerden giren hava, küçük kanalcıklara ayrılan borular vasıtasıyla hücrelere muntazam sekilde iletilir. Bir yere konan sinek karın kaslarını kasıp içeriye hava pompalar. Uçma sırasında ise buna gerek duymaz. Saniyede 200 defa çırpılan kanatlar, yeteri miktarda havanın girmesini sağlar. Bu şekilde sinek, nefes alıp vermek için ekstra enerji sarf etmez.

Besl]]> Sivrisinek Alerjisi https://www.sinek.gen.tr/sivrisinek-alerjisi.html Sat, 17 Nov 2018 22:41:41 +0000 Sivrisinek Alerjisi, yaz günlerinin vazgeçilmezi sevgili sivrisineklerimizin insan bünyesi üzerindeki etkilerindendir. Geceleyin tatlı uykumuzu bölmekle yetinmeyen bu küçük vampirler kan emici özellikleri nedeniyle özel nefretimi Sivrisinek Alerjisi, yaz günlerinin vazgeçilmezi sevgili sivrisineklerimizin insan bünyesi üzerindeki etkilerindendir. Geceleyin tatlı uykumuzu bölmekle yetinmeyen bu küçük vampirler kan emici özellikleri nedeniyle özel nefretimizi kazanmışlardır. Sabah uyandıktan sonra vücutta görülen kırmızı beneklerin sorumlusu da sivrisineklerdir. Yaz ayları boyunca geceleri kabusa dönüştüren bu davetsiz misafirler sivrisinek alerjisi olan kişiler için ekstra çekilmezlerdir.

Sivrisinek Alerjisi Sebepleri

Sivrisinek alerjisine sebep olan yumurtlama döneminde kan emen dişi sivrisineklerdir. Yumurtalarını beslemek için insanlardan kan emen dişi sivrisineklerin ağızlarında bulunan salgılar emme sırasında kişinin vücudu ile temas etmekte ve alerjiye sebebiyet vermektedir. Sivrisinek ısırığı sonrasında ısırılan yerde kalın şekilde kırmızı iz oluşur. Sineğin ısırdığı yerlerin herhangi bir bölgesinde kırmızı nokta haricinde büyük ve şiş bir alan oluştuysa alerji meydana gelmiş demektir. Ancak alerji bu ufak şişlik ile sınırlı kalmayabilir ve  sivrisineğin salgısının kan ile teması nedeniyle insan vücudunu çok ciddi bir şekilde tehdit edebilecek reaksiyonlar oluşabilir. Vücuda ısırık yoluyla giren mikrop müdahale edilmez ise türüne göre çok nadir de olsa ölümle sonuçlanabilir. Sivrisinek ısırıklarından en çok da çocuklar etkilenir. Bağışıklık oranı düşük genç vücutların alışık olmadıkları bir canlı tarafından ısırılmasıyla tehlikeli alerjilere maruz kalmaları olasıdır. Yetişkin ve de bağışıklık kazanmamış kişilerde de daha etkili sivrisinek alerjileri görülür. Sivrisinek ısırmaları insanlarda kalıcı hastalıklara da neden olabilmektedir. Isırılan yerin aşırı şişmesi ve ağrı olması halinde hekime başvurmak gerekmektedir. 

Sivrisinek Alerjisi korunma yolları

Sivrisinek alerjisi olan kişilerin korunmak için bataklık ve orman gibi yerlerden uzak durması gerekir. Bu gibi yerlere gidilmesi gerektiğinde ise de uzun kollu vücudun tümünü kapatan kıyafetlerin tercih edilmesi sivrisineklere karşı koruma oluşturacaktır. Yaşam alanının yakınlarında bataklık ve benzeri durgun su kütleleri varsa da kurutulması için önlem alınmalıdır. Tüm tedbirlere rağmen gelişen olaylarda alerjiye maruz kalan kişinin hızla sağlık kuruluşlarına başvurması ise en önemli önlemdir. Alerjik vakalar insanlarda farklı reaksiyonlara ve kalıcı hasarlara neden olabilir. 2 aydan küçük çocuklar daha fazla risk altındadırlar ve daha fazla sakınılmalıdırlar. Doktor tarafından tavsiye edilen kremlerin düzenli kullanımı da önemlidir.

]]>
Sivrisinek https://www.sinek.gen.tr/sivrisinek.html Sun, 18 Nov 2018 22:40:50 +0000 Sivrisinek, çift kanatlılar takımının Culicidae familyasında yer alan kan emici zararlı böceklerin ortak adıdır. Sivrisinekler kan emmek amacıyla yaklaşırken çıkardıkları vızıltılı seslerle kolayca tanınan Sivrisinek, çift kanatlılar takımının Culicidae familyasında yer alan kan emici zararlı böceklerin ortak adıdır. Sivrisinekler kan emmek amacıyla yaklaşırken çıkardıkları vızıltılı seslerle kolayca tanınan, uzun ince bacakları olan narin böceklerdir. Sivrisinek larvaları ait oldukları familyaya bağlı olarak farklılık gösterir. Anophelinae türü su yüzeyine paralel durmaları sebebi ile su yüzeyine eğik açıda asılı duran Culicinae türü larvalardan kolayca ayrılabilir.

Pupa evresindeki larvaların göğüs ve baş kısmları tek parça hâlinde birleşir; abdomenin yarısı ise bir yapı olacak şekilde bu birliğe bağlanır. Göz çiftleri bu evrede bile oldukça büyüktür. Sivrisinek pupları diğer böceklerin puplarının aksine çok hareketlidir. Vertikal hareketleri olan abdomen ile hızlı, fakat düz olmayan bir hareket ortaya çıkar. Genlellikle su yüzeyinin hemen altında olurlar.

Biyolojisi

Tam başkalaşımlı böcekler olun sivrisinekler 4 evreden geçirirler: Suda geçen yumurta evresi, larva evresi, pupa evresi ile karada geçen ergin evre. Doğru bilinenin yanlış bilginin aksine sivrisinekler kışın da hangi evrede olursa olsunlar yaşayabilirler. Yumurtadan çıkan sivrisinek yavrularının larva ve pupa evrelerinde, büyüme evrelerini tamamlayabilmeleri için mutlaka küçük bir su birikintisine ihtiyacı vardır. Bu, bataklık, çamurlu bir yağmur suyu, havuz suyu, çeltik ya da teneke kapta birikmiş bir miktar su olabilir. Ancak durgun sular her zaman sivrisineklerin tercih ettiği yumurtlama alanıdır. Çünkü bu sular, içerdikleri fotosentez yapan bitki öbekleri nedeniyle, oksijen bakımından oldukça zengindir. Sivrisinek yumurtaları suyun olduğu her ortamda gelişebilir, ama bazı şartların oluşması gereklidir; yumurtadan çıkıp gelişecek olan larva, yetişkin bir sinek haline gelinceye kadar farklı evrelerden geçecektir. Bu evrelerin her birinde de yavru sineğin farklı ihtiyaçları açığa çıkacaktır. Aşırı sıcak ve kuraklık da soğuk kadar yumurtaların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Sivrisineklerin kan emmek için gerekli olan konukçuyu nasıl bulduğunu tam olarak bilemiyoruz. Sivrisinek için kanda bulunan eminlerin, aminoasitlerin ve amonyağın karışımı cezbedicidir ve en iyi cezbetme etkisinin sıcak ve nemli ortamlar olduğu bilinmektedir.

Ses

Sivrisinekler çoğu zaman geceleri görülemezler ve sadece kendilerine özgü vızıltılarıyla yerlerini belli ederler. Henüz uykuya dalmamış insanları kısa süre için rahatsız eden bu vızıltı, sivrisineklerin yaşamının devamı için olmazsa olmazdır. Erkeğin kafası üzerinden çıkan 2 adet tüylü ve küçük duyargada yer alan çok sayıda duyu hücresinden meydana gelen Johnston organı, ses dalgalarının yaydığı titreşimleri alır ve bunları ayırt eder. Bu küçük tüylü duyargalar sadece dik durumdayken seslerin titreşimine duyarlı haldedir. Eşeylerin bulunmasında Johnston organı çok önemlidir. Belli bir rakamdan sonra dişinin çıkardığı titreşimler (100-8000 titreşim/saniye) erkeklerin çiftleşme isteğini ortaya çıkarır. Erkeklerin sürü oluşturdukları evrelerde bu vızıltılar da en üst seviyeye çıkar.

Besin

Sivrisinek Larvaları algler, tek hücreliler ve detrituslarla beslenir. Megarhinus türünün larvaları ise kendi türlerine bile saldıracak derecede yırtıcıdır. Erişkin erkek ve dişilerin besini meyve ve bitki sularından aldıkları protein ve şekerden oluşur. Dişi sivrisinekler, yumurta yapabilmek için kan emmek zorundadırlar. Laboratuvar ortamında bitkisel besinlerle uzun müddet yaşatılabilen sivrisineklerden yumurta elde edilemez. Bununla birlikte Familya türlerinin hepsi kan emmez; tamamen bitkisel beslenen türler de vardır.

Hastalık Taşıyıcılığı

Kan taşıyan sivrisineklerin, bu özellikleri yüzünden hastalık bulaştırma riskleri oldukça fazladır. Örnek olarak  fil hastalığı, sarı humma ya da sıtma gibi parazit hastalıkları sivrisineklerin taşıdığı başlıca bulaşıcı hastalık mikroplarıdır. Bunun yanında AIDS'e sebep olan HIV virüsü ise bu canlıların]]> Beyaz Sinek https://www.sinek.gen.tr/beyaz-sinek.html Mon, 19 Nov 2018 01:14:01 +0000 Beyaz Sinek, Beyaz sineğin ergenleri bir milimetre boyundadır. Beyaz sineğin larvalarının boyu ise 0.3-0.7 milimetre dir. Beyaz sineğin erginleri larvalarını bitkinin büyüme noktalarına ve yapraklarına bırakırlar.  Beyaz sinekl Beyaz Sinek, Beyaz sineğin ergenleri bir milimetre boyundadır. Beyaz sineğin larvalarının boyu ise 0.3-0.7 milimetre dir. Beyaz sineğin erginleri larvalarını bitkinin büyüme noktalarına ve yapraklarına bırakırlar.  Beyaz sinekler yaşam alanı olarak rüzgar olmayan ve 37 santigrat derecenin üzerinde olan yerleri seçerler. Beyaz sinekler genelde Mayıs ve Haziran aylarında ortaya çıkarlar. Beyaz sinekler gözle pek görülmezler. Beyaz sinekler bitkilerin yapraklarının alt kısımlarına bakıldığı zaman görülürler. Beyaz sineklerin bitkilere vereceği zararı en aza indirgemek için sayıları çoğalmadan mücadeleye başlanmıştır.


Beyaz Sinek Konakladığı Bitkiler

Kabak, kavun, biber, domates, balkabağı, soya, yer fıstığı, yonca, gül, maydanoz, bamya, salatalık, patlıcan, karpuz, kavun, pamuk, patates, fasulye, ve süs bitkileri en çok konakladığı bitkilerdir.

Beyaz Sinek Bitkilere Zararları

Beyaz sinek, bitkinin özsuyunu emerek bitkinin kurumasına ve zayıflamasına sebep olmaktadır. Bitkinin meyve verimini düşürür. Bitkinin yapraklarını sarartır. Sebzelere yüzde seksen oranında zarar verirler. Beyaz sinek ayrıca bitkileri azot oranınıda azaltır. Azot oranının azalması karbonhidrat ve yağ oranının artmasına sebep olur. Yağ ve karbonhidrat miktarının artması bitkinin büyümesini olumsuz yönde etkiler. Beyaz sinek ayrıca bitkilerde mantara sebep olur. Mantar oluşması ile bitki özümleme yapamaz. Bunun sonucunda da verim düşer ve Sebzenin pazar değeri düşer. Beyaz sinek virüslerin taşınmasında önemli bir rol oynar. 

Beyaz Sinek Mücadele

Beyaz sinek, kışı yabancı otlar üzerinde geçirir. Bu nedenle hasat sonrası yabancı otlar yakılmalıdır. Azotlu gübre çok kullanılmamalıdır. Beyaz sinekler için mavi ve sarı tuzaklar tercih edilmelidir. Bitkiler gereğinden fazla sulanmamalıdır. Kimyasal ilaçlarla daha çabuk ve kolay mücadele edilebilir. Fakat kimyasal ilaçlar toprağa ve bitkilere zarar verebilir. Zararlardan korunmak için toprak her yıl sürülmeli, yabancı otlardan temizlenmeli ve gereksiz sulamadan kaçınılmalıdır. Beyaz sinek bitkilere ciddi zararlar verip verimi ve kaliteyi düşürür. Beyaz sinek ile mücadelenin doğru ve zamanında yapılması gerekir. İyi günler.
]]> Mayıs Sineği https://www.sinek.gen.tr/mayis-sinegi.html Mon, 19 Nov 2018 14:02:47 +0000 Mayıs sineği, Mayıs sineği, Ephemeroptera takımına ait kısa yaşamlı böceklerin hepsinin ortak adıdır. Gerçek sinekler olan Diptera ile karıştırılmaması gerekir. Yusufçuklar ve Kız böcekleri kapsayan eski bir böcekgil Mayıs sineği, Mayıs sineği, Ephemeroptera takımına ait kısa yaşamlı böceklerin hepsinin ortak adıdır. Gerçek sinekler olan Diptera ile karıştırılmaması gerekir. Yusufçuklar ve Kız böcekleri kapsayan eski bir böcekgiller grubun içerisinde yer alırlar. Mayıs sinekleri Sucul böceklerdir. Tüm olgunlaşma süreleri Tatlı sularda meydana gelir. 

Mayıs sineği özellikleri

Sucul böceklerden ve Kısa yaşamlı olan Mayıs Sineği, yumurtadan çıktıktan sonra yarım saat ile bir gün arasında hayatta kalır. Bundan dolayı, Bir gün Sinekleri veya Bir günlükler gibi isimlerle de bilinmektedir. Çocukluk ve gençlik dönemlerine larva dönemi denir. Bu dönem mayıs sineklerinde bir yıl kadardır. Bu lavra dönemlerini suda geçiren Mayıs Sinekleri, dünyaya geldiklerinde bir yetişkin olarak karşımıza çıkar. Sinekler, dünyaya gelmeden önce hayatlarının yüzde doksan dokuzunu suda geçirirler. Dünyaya geldikten sonra ise ortalama üç saat kadar yaşam içerisinde bulunurlar. Bu yaşadıkları tek bir günde beslenme ihtiyaçlarını solunum yolu ile havadan sağlayan Mayıs Sinekleri, bu hava sayesinde bağırsaklarının içerisini doldurarak vücutlarını şişirir. Bu olayda uçmalarını sağlayan enerjiye dönüşür ve bu sayede uçarlar. 

Mayıs sineği üreme ve ölümü

Üreme yöntemleri de mayıs sineklerinde o bir günlük süreçte gerçekleşir ve sadakatları ile bilinen Mayıs Sinekleri çiftleştikten hemen sonra ölür. Biz insanların tersine o kısa zamanları içerisinde erkek sinekler hayatlarında sadece tek bir sefer çiftleşme gerçekleştirir. Lavra döneminden çıktıktan sonraki bu kısa ömürlerinde çiftleşecekleri birini aramaya başlarlar. Mayıs sineklerinin dişileri biraz nazlanıp sonradan erillerin arasına karışarak eş arama merasimini gerçekleştirmektedirler. Tüm mayıs sinekleri süreleri kısıtlı olduğundan çiftleşme eşlerini buldukları anda havada gerçekleşir ve çiftleşme işleminin hemen ardından erkek olan mayıs sineklerinin hayatı son bulmaktadır. Bu durum Dişi sineklerde ise,en yakınındaki nehir gibi hızla akan suların içerisine girerek sekiz bin civarındaki yumurtayı bıraktıktan sonra sonra gerçekleşir, yani ölürler. Tüm dünya döngüsü içerisinde Nesillerini bu şekilde sürdüren Mayıs Sinekleri dünyada yaşadıkları süre en fazla yirmi dört saat kadardır. Daha sonrasında suya düşerek dünya döngüsü içerisinde suda bulunan canlılara yem olurlar. Bu durum dünyanın ekolojik dengesini sağlar.  
]]>
İncir Sineği https://www.sinek.gen.tr/incir-sinegi.html Mon, 19 Nov 2018 19:54:03 +0000 İncir sineği; Diğer bir adı ile incir arısı, halk arasında ilek denilen erkek incirlerin, dişi incirleri döllenmesinde görev alan, polen taşıyan hayvanlardır. Sarı lop denilen dişi incir ağaçlarının meyveleri yarım parmak İncir sineği; Diğer bir adı ile incir arısı, halk arasında ilek denilen erkek incirlerin, dişi incirleri döllenmesinde görev alan, polen taşıyan hayvanlardır. Sarı lop denilen dişi incir ağaçlarının meyveleri yarım parmak büyüklüğüne geldiğinde, bu meyvelerin büyüyerek, yenebilecek hale gelmesi, yani top diye adlandırılan evresinde olgunlaşmadan dökülüp yok olmaması için incirin erkek olanı yani ilekten çıkan sinekler tarafından döllenmesi ile sağlanır. Aksi halde bu sineklerin yaptığı döllenme olmaz ise incirler sarı top halinde iken incirler sararır ve dalından düşerek yenilebilecek olgunluğa gelmez. Nedeni hiç bilinmeyen bir şekilde de, incir ağaçlarının bulunduğu bahçelerde erkek incir ağaçları neredeyse hiç yok denecek kadar azdır. İncir ağacı sahipleri genelde başka bahçelerden ve ağaçlardan toplanan erkek incirleri yani ilekleri köy meydanına kurulan pazarlarda alır ve satarlar. Bu tip pazarlara ilek pazarı veya sinek pazarı veya ilek pazarı denir. Bu ileklerin pazardaki fiyat aralığı ise ihtiyaca göre değişkenlik gösterir. İncir ağacı bahçeleri olan çiftçilerin yeteri kadar ilek ağacı yoksa bu ilek incirlerini arada Pazar esnafından temin ederler. 

İncir sineği özelliği;

İncir sineği, incir ağaçlarının yani dişi incirlerin meyvelerini dölleyen bir hayvandır. Bu sayede oluşacak meyvelerin olgunlaşmasını sağlar. Çok eski zamanlarda erkek incirler dişi incirleri dölleyebilsin diye kova otu denilen yaklaşık elli cm uzunluğundaki ip gibi olan bitkiye dizilirmiş. Böylelikle etraftaki dişi incir ağaçlarındaki meyvelerin döllenmesi sağlanırmış. Bu durum günümüzde ise ortalama 10-15 santimetre uzunluğunda olan file ve delikli şekilde olan torbalarla yapılmaktadır. Bu filelerin hepsinin içerisine ortalama olarak 6-8 adet ilek inciri yani erkek incir konularak incir sineklerinin dişi incirleri döllemesi sağlanır. Bu işlemin yapılması esnasında bu filelerin hepsi dişi incir ağaçlarına bir tel yardımı ile güneş görmeyecek şekilde bağlanarak yapılır. Yapılan bu işlem günün ışıması olmadan sabah saatlerinde veya tam tersi güneş battıktan sonraki akşam vaktinde hava kararmadan yapılmalıdır. 

Burada zamanın bu şekilde belirlenmesi bir çok araştırmacının incelemesi sonucu incir sineklerinin bu zaman dilimlerinde ortalama kırk top denilen inciri gezinmesinden ötürü belirlenmiştir. Özellikle yetiştiricilerin fark ettiği bu durum araştırmacılar tarafından da tasdiklenen bir durumdur. İncir sinekleri güneşin olmadığı ve henüz havanın tam olarak açılmadı veya kapanmadığı saatlerde yapıldığında döllenme sayısında artış gösterir. Ayrıca incir Sinekleri gün dönümünden hemen sonra tembelleştikleri ve ağırlaştıkları için sabahın erken saatleri yapılacak polen transferi için ideal saatlerdir. Döllenmenin çok yüksek olmasını sağlamamanın en önemli faktörüdür. Belirlenen zaman içerisinde çalışan incir sineklerinin yeri değiştirilir. Buda gün dönümü sonrasında erkek incirlerin bulunduğu filelerin, dişi incir ağaçlarındaki en yüksek noktasıdır. Bu yüksek noktalara asılarak incir sineklerinin gün dönümünden sonra tembelleşerek ağırlaşmasından ötürü aşağı doğru çok kolay uçuyor olabilmesidir. Bir incir bahçesinde ortalama 10-15 gün içerisinde bu işlem en az 2-3 defa tekrar edilir. Böylelikle döllenmeyen dişi incir meyvesi en az seviyeye getirilir.
]]>
Doğal Sinek İlacı https://www.sinek.gen.tr/dogal-sinek-ilaci.html Tue, 20 Nov 2018 19:25:15 +0000 Doğal Sinek İlacı, Sinek çift kanatlılar olarak bilinen böcek türüdür. Bu sinek türleri arasında en sık sivrisinek ve karasinek bilinir. Tüm sineklerin hepsi delici ve emici yada yalayıcı ve emici şeklinde ağız tipi Doğal Sinek İlacı, Sinek çift kanatlılar olarak bilinen böcek türüdür. Bu sinek türleri arasında en sık sivrisinek ve karasinek bilinir. Tüm sineklerin hepsi delici ve emici yada yalayıcı ve emici şeklinde ağız tipine sahiptir. Örneğin sivrisinekler, yaşamalarına devam edebilmek için kana ihtiyaç duyarlar. Yumurtalarının beslenmesi ve üremesi için tüm canlılardan kan emmek zorundadır. sivrisineklerin kan emmeleri sırasında çoğu insan bu durumun farkına varmaz. Çünkü sivrisineklerde iki hortum bulunur. Bir hortum kan emerken diğer hortum ise bölgeyi uyuşturduğu için fark etmesi güç olur. Kam emme bittikten sonra kaşıntı ve şişkinlik meydana gelir. Sinekler özellikle yaz aylarında daha sık görülür. Bazıları ses çıkarır, bazıları kan emer bazıları ise vücuda yapışır. O nedenle açık alanda sineklerle uğraşması oldukça zor olur. Sinek kovucu olarak genellikle marketlerde satılan ilaçlar kullanılır. Geniş ortamlara sıkılan sprey şeklinde, prize takılan ve belirli dakikada bir kendi püsküren ve krem gibi vücuda sürülen sinek ilaçları vardır. Tüm bunların yanı sıra doğal sinek ilaçları da hazırlanarak tercih edilebilir. Bu ilaçlar evde herkesin kolayca hazırlanabileceği ilaçlardır. Kimyasal madde içermediği için solunması durumunda herhangi bir yan etkisi yoktur. Küçük bebekler yada çocukları olan aileler yazın sinekten korunmak için kimyasal da olsa sinek ilaçlarını pek tercih etmeler. Çünkü kimyasal ilaçların bebek yada çocuklara nüfuz etmesi sağlıkları açısından tehlike oluşturur. O nedenle bu aileler rahatlıkla doğal sinek ilaçlarını kullanabilir. Doğal sinek ilaçları için verilecek değişik tarifler şöyledir. 

Karanfilli ve limonlu doğal sinek ilacı: Bir kaç adet limon ortadan ikiye ayrılır. Her bir limona 10-20 adet karanfil batırılır. Karanfilli limonlar küçük boy tabaklara konularak sineklerin bulunduğu ortamlara yerleştirilir. Bu tarifin hem sinek kovucu hem de hoş koku yayma özelliği vardır. 

Lavantalı doğal sinek ilacı: Bir miktar nemlendirici krem ile yaklaşık olarak 100 ml lavanta yağı iyice karıştırılır. Sineklerden korunmak için vücuda doğrudan sürülür. Bu tarif her türlü sinek için kovucu özellik taşır. 

Sarımsaklı doğal sinek ilacı: Sarımsakların kabukları soyularak ince ince kıyılır. Kıyılan sarımsaklar 2 su bardağı suyun içinde bir kaç saat bekletilir. Sarımsaklı su daha sonra spreyli bir şişeye konularak iyice çalkalanır. Hazırlanan karışım sineklerin girmemesi için kapı, pencere önlerine ve aralarına sıkılır. Sarımsağın kokusu kişiyi biraz rahatsız etse de içerisinde bulunan sülfür sayesinde sinekleri o ortamdan uzaklaştırmaya yetecektir. 

Bademli doğal sinek ilacı: 100 ml badem yağı, 20 damla ıtır yağı ve 20 damla fesleğen yağı bir kabın içerisinde iyice karıştırılır. Bu yağlar aktarlardan kolaylıkla satın alınabilir. Hazırlanan karışım vücuda doğrudan sürülür. Yağların besleyici özelliği bulunması nedeniyle bebeklerin ciltlerine gönül rahatlığı ile sürülebilir. Çok hafif ve bir o kadar etkili olduğu için bebekler ve çocuklar için en uygun doğal sinek ilacıdır. 

Tüm bunların yanı sıra küçük saksılara nane yada fesleğen de dikilebilir. Saksılar cam önlerine ve balkona konulabilir. Ortamda nane yada fesleğen olması sineklerin o ortama yaklaşmaması için oldukça etkili bir çözümdür.
]]>
Güve Sineği https://www.sinek.gen.tr/guve-sinegi.html Wed, 21 Nov 2018 12:06:13 +0000 Güve sineği, halk arasında tatarcık adı verilen, en fazla 5 cm e kadar ulaşabilen küçük sineklerdir. Tüylü ve gri kanatları vardır. Görüntü itibariyle kelebeklere benzerler. Ancak kanatlarının kıllanması ve çatı gibi durm Güve sineği, halk arasında tatarcık adı verilen, en fazla 5 cm e kadar ulaşabilen küçük sineklerdir. Tüylü ve gri kanatları vardır. Görüntü itibariyle kelebeklere benzerler. Ancak kanatlarının kıllanması ve çatı gibi durmaması onları kelebeğe benzemelerinden uzaklaştıran özellikleridir. 
Güve sinekleri 48 saatten az bir sürede çatlayan, 30 ile 100 arasında yumurta kitlesi bırakır. Larval dönem 9-15 gün sürerken, pupa dönemi 20-40 saat arası sürer. (Pupa dönemi, iç organların kaynaşarak ergine özel şekil aldıkları bir nevi uyku halidir.) Yetişkin sinekler yaklaşık 3 hafta boyunca hayatlarını devam ettirebilirler. 

Güve sineği, üreme işleminden sonra ortaya çıkan larvaları, temiz ya da kirli sularda, tatlı ya da tuzlu sularda, yosunlarda, mağaralarda, atıklarda ve özellikle çürüyen bitkilerde gelişimlerini gösterebilirler. Beslenmeleri ise dişisine ve erkeğine göre farklılıklar gösterir. Dişileri memelilerden ve kuşlardan emdikleri kanla beslenirken erkek güve sinekleri dışkılarla, artıklarla ya da çöplerle beslenir.

Güve sineklerinin, birçok farklı türleri vardır ama en sık görülen türü ise evlerde bulunan yün güvesidir. Bu yün güveleri bir süre sonra başkalaşım geçirerek güve sineği halini alır. Güve sinekleri, evimizdeki dolap ve kıyafet aralarında bulunur. Ve özellikle bulundukları giysi ve kıyafetlere zarar verirler. Bu yüzden bu sineklerden korunmak için farklı yöntemler keşfedilmiştir. Bildiğimiz üzere lavanta, nane ve kekik türü keskin kokulu bitkiler böcek ve sineklerin hoşuna gitmez, bu kokulara karşı duyarlıdırlar ve kokuyu aldıkları bölgeye taraf gelmeyi tercih etmezler. Bizler de bu durumdan faydalanarak onlardan korunma yolu oluşturabiliriz. 
]]>
Üvez Sineği https://www.sinek.gen.tr/uvez-sinegi.html Wed, 21 Nov 2018 17:32:54 +0000 Üvez Sineği, Sivrisinek, sineklerin de ait olduğu Diptera familyasına aittirler. Tıpkı onlar gibi bir çift kanatları vardır. Uzun, ince bacakları ve büyük dilleri vardır. Sivrisineklerin gövdeleri ve kanatları çoğu zaman mini Üvez Sineği, Sivrisinek, sineklerin de ait olduğu Diptera familyasına aittirler. Tıpkı onlar gibi bir çift kanatları vardır. Uzun, ince bacakları ve büyük dilleri vardır. Sivrisineklerin gövdeleri ve kanatları çoğu zaman minik pullarla kaplıdır. Erişkin sivrisineklerin boyu 3-9 mm arasındadır. En bilinen özellikleri yetişkin dişi sivrisineklerin, yumurtaları için kendilerini kanla beslenmeleridir. Nadir bilinen yönleri ise, dişi ve erkek sivrisineklerin çiçek nektarlarından beslenmeleridir.Olgunlaşmamış oldukları zamanları genellikle suda durarak geçirirler. Larvaları türüne bağlı olarak değişik birçok maddeden beslenirler. Bazı türleri ise saldırgandır ve diğer sivrisinekleri yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Erişkin sivrisineklerin en aktif oldukları vakit, gün batımından gün doğumuna kadar olan süredir. Susuzluktan kuruyup ölmemek için gün ışığında aktif olmayı tercih etmezler. Kanatlarını hızlı çırpmaları sonucu duyulan vızıltı, sivrisineklerin yakında olduğuna  ve dikkatli olmamız gerektiğini sivrisinek sokmasının yakın olduğunu işaret eder. Yılın büyük bölümünde sivrisinekler bizim peşimizdedir.  Sivrisineklerin uzun bacakları vardır. Dişi sivrisineklerin ise yumurtlamak için insanları ve ev hayvanlarını ısırmak ve onların kanını emmek maksadı ile kullandıkları uzun hortumları vardır. Sivrisinekler, sinir bozucu böceklerdir ve Batı Nil Virüsü, sıtma ve dang humması  gibi hastalıkları bulaştırırlar. Sivrisinekler, insan sağlığından çok aile toplantılarını tehdit eden,insanların bir arada durmasını engelleyen  hayvanlardır.

Üvez Sineği, Erkek üvezlerin dişileri bulabilmek için kullandıkları tüylü antenleri vardır. Çiftleşmeden sonra dişi sivrisinekler yumurta üretebilmek için kana ihtiyaç duyarlar. Yumurtalarını genellikle hareketsiz sulara bırakıyor olsalar da kovalar ve  çamur birikintisi de öncelikli yerler olabilir. Sivrisineğin cinsine göre yumurta miktarları değişse de bazı türler tek seferde 100’den fazla yumurta bırakabilirler. Sivrisineklerin insanları rahatsız eden hareketleri aslında dişilerin yaptığı vızıltı ve sokmalarıdır. Sivrisinek ısırmasına herkesin reaksiyonu farklıdır, kimilerinde hafif bir kızarıklık oluşurken kimilerinde  yoğun bir iltihap ve şişme meydana gelir. Bu kanlardan yumurta üretmek için kullanacakları maddeyi elde ederler. Erkek sivrisineklerde kan emebilme yetenekleri yoktur. Acı verici olmasa da sivrisinek ısırığı, insanlarda hastalık bulaştırıcı olduğu için bir tehlike yaratabilir. Sivrisinek, insanı ısırdığı zaman küçük ve kırmızı bir şişlik meydana getirir. Bu şişlikler hafiften şiddetliye doğru değişen güçte kaşıntılar ve alerjik reaksiyonlar yaratabilirler.

Üvez Sineği Isırıkları ve Tedavisi: Vücuda sürülen ve sineklerin insana yaklaşmasını önleyen Sinek savarlar Hastalıkla Mücadele ve Hastalık Önleme Merkezleri  tarafından tavsiye edilmektedir. Sinek savarlar gözle ve ağızla temas ettirilmemeli ve küçük çocuklara uygulanırken daha dikkatli olunmalıdır. Sivrisinek tarafından sokulduktan sonra soğuk kompres yapmak şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Hafif antihistaminler ve kaşıntı önleyici kremler kaşıntının azalmasına yardımcı olacaktır. Karbonatı suda eriterek yapılan bir karışımı sürmek de yardımcı olacaktır.
]]>
Çeçe Sineği https://www.sinek.gen.tr/cece-sinegi.html Thu, 22 Nov 2018 15:24:42 +0000 Çeçe sineği, uyku hastalığına yol açan trypanozoma gambiense parazitini taşıyan sinek türüdür.Bilindiği üzere parazitlik simbiyotik ilişkide birinin karşı tarafa zarar vermesi ile sonuçlanmasıdır.Bu parazit kan ve beyin omu Çeçe sineği, uyku hastalığına yol açan trypanozoma gambiense parazitini taşıyan sinek türüdür.Bilindiği üzere parazitlik simbiyotik ilişkide birinin karşı tarafa zarar vermesi ile sonuçlanmasıdır.Bu parazit kan ve beyin omurilik sıvısı yani "BOS" sıvısına yayılmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Çeçe sineği yoğun olarak Afrika Kıtasında yaşar. Her hastalıkta olduğu gibi Çeçe sineğinin sebep olduğu uyku hastalığı da 1-3 haftalık kuluçka döneminden geçer. Kuluçka döneminden sonra akur adıyla bilinen evre gelir. Akur evresinde sık ateşlenme, deride kaşıntı, yüz ve bacakta şişmeler görülür.Ve lenf bezleri şişer. Nadir görülen etkilerden biri ise zihinsel bozukluklardır. Akur evresinden sonraki evrede ise baş ağrısı, bilinç kaybı, koma ve hatta ölüm görülebilir.

Peki bu hastalığın teşhisi mümkün mü Henüz aşısı bulunmayan bu hastalığın teşhisi zor ve pahalıdır. Ama genel hattıyla bilgi verecek olursak parazitin görülmesiyle ya da parazitin sebep olduğu lenf şişliklerinden sıvı alınmasıyla tespit edilebilir. Çeçe sineğinin sebep olduğu hastalıktan bahsettik. 

Şimdi ise Çeçe sineğinin dış görünüşünü ele alalım. Boyu 6-16 mm arası olup her zaman gördüğümüz ev sineklerinden daha iri yapılı tüyleri ise sert ve seyrektir.Rengi ise kahverengi ve tonlarıdır. Ve gelelim ilginç kısmına araştırmalara göre Çeçe sinekleri diğer böcek ve sinek türleri gibi yumurtlamak yerine memeliler gibi hamilelik periyodu geçiriyor.Yaklaşık 3 aylık ömürleri olduğu bilinen bu sinekler hayatları boyunca 8-10 yavru dünyaya getiriyor. Süt proteinine sahip genleri olan Çeçe sinekleri salgıladığı sütle yavrusunu rahimde besler. Eğer süt salgı proteini işlevini kaybederse larvalar gelişemez ve ölür. Sonuç olarak gen haritası hala araştırılmaya devam eden Çeçe sineklerinin ileri yıllarda daha iyi tanınacağı düşünülüyor.
]]>
Sirke Sineği https://www.sinek.gen.tr/sirke-sinegi.html Fri, 23 Nov 2018 15:04:40 +0000 Sirke sineği; Eklem bacaklılardan, kısa duyargalı küçük bir sinek cinsidir. Bu cinsin üyeleri genelde meyve sineği olarak adlandırılır. Ayrıca sirke sineği, posa sineği şarap sineği ve üzüm sineği olarak da adlandırılır Sirke sineği; Eklem bacaklılardan, kısa duyargalı küçük bir sinek cinsidir. Bu cinsin üyeleri genelde meyve sineği olarak adlandırılır. Ayrıca sirke sineği, posa sineği şarap sineği ve üzüm sineği olarak da adlandırılır. Olmuş veya olmamış meyveler ile beslenen Tephritidae familyasının üyeleri de yine meyve sineği olarak adlandırılmaktadır. Özellikle sirke sineği genetik araştırmalarda kullanıldığında model organizma olarak nitelendirilir. Sirke sineği ve Drosophila kelimeleri genellikle D. melanogaster ile eş anlamlı olarak kullanılmasına rağmen Drosophila cinsi; davranışları, görünüşlerinde ve üreme ortamlarında farklılık gösteren yaklaşık bin beş yüz çeşitten oluşur. Drosophila cinsinin üyeleri küçük sineklerden meydana gelir. Renkleri soluk sarı renkten, kırmızı-kahverengiye, hatta siyaha kadar değişiklikler gösterebilir. Göz renkleri kırmızı renk olup, çoğu türünün kanatlarında çok belirgin siyah desenler bulunur. Çoğu küçüktür ve ortalama olarak 2-4 santimetre aralığındadır. Bilinenin dışında özellikle Hawai türleri bir ev sineğinden daha büyük boyutlardadır. 

Sirke sineği çiftleşmesi;

Çiftleşme işlemi için karşı cins ile çağrılaşıma geçmek için kanatlarını kullanır. Erkek sirke sineği dişinin yakınında durarak onun kanatlarına bir düzlem şeklinde dik bir açı ile durur. Sonra bir ya da iki kanadını birden dişiye doğru ortalama olarak üç yüz hertz arasında değişen bir hızla çırpar. Sirke sineklerinin küçük kanatlarının titreşimi çok zayıf bir ses çıkartarak dişi sineğin bu sinyali duymasını sağlar dişi sirke sinekleri bu çok hafif titreşimdeki sesleri tanıyarak erkek sinek ile iletişime geçer. Ayrıca sirke sinekleri ilk lavra ve pupa evresi sonrasında çiftleşmeye hazır hale gelir. Sirke sineklerinin gelişmesi ve yeni kuşağın oluşma dönemi ortalama on dört gün civarında sürer. Dişilerdeki bu kısa yaşam içerisinde neredeyse dünyaya ortalamada yüzlerce yumurta bırakabilir. Sirke sineklerinin üreme potansiyeli bir yıl içerisinde ortalama olarak otuz kuşağın art arda incelenmesine olanak sağlamaktadır. Birçok Araştırmacı, bu sinekleri yaydığı sesin karşı cinse ulaşmasını sağlayanın havanın hareket biçiminin antenin kökünde bulunan Johnston organı olduğunu belirtmiştir. İçerisindeki bir doku duyu hücreleriyle algılandığı ve dişi tarafından çözümlendiği için çiftler arasında etkileşim meydana getirmektedir. Son derece karışık bir yapıda olan bu organın içerisinde yaklaşık olarak otuz bin duyu hücresi bulunmaktadır. Sistemin işleyişi henüz daha açıklanamamıştır. Sirke sineklerinin bilim adamlarına sağladığı birçok kolaylık vardır bunların başında da çıplak gözle incelenebilecek ölçüde olmalarıdır. Ayrıca mikroskop altında içleri açılıp rahatlıkla araştırmaları yapılabilmektedir. Tüm kuşaklar arasındaki kalıtsal özellikler basit bir görecelik içerisindedir. Her hücrede içerisinde tüm kalıtsal bilgiyi taşıyan kromozomlar çok iri ve sadece dört çiftten oluşmaktadır. 

Sirke sineği yaşam alanları;

Sirke sinekleri, en çok yaz aylarında sebze meyve satan manav dükkanlarının çevresinde ve çöp yığınlarının üstünde sürüler halinde dolaşan sineklerdir. Bu tür yerlerde gezmelerinin en büyük nedeni ise lavra evrelerinde maya mantarları ile beslenmelerinden ötürüdür. Ayrıca yumurtalarını çürümeye veya mayalanmaya başlayan meyveler içerisine bırakırlar. Sirke sinekleri dünyada bir çok araştırmacı tarafından bilim için kullanılmış tamamen zararsız böceklerdir. Özellikle kalıtımla ilgili araştırmalar için kullanılan sirke sineklerinin bu karmaşık yapısının kalıtımın çözümlenmesinde öneminin büyük olduğu düşünülmektedir.
]]>
Akdeniz Meyve Sineği https://www.sinek.gen.tr/akdeniz-meyve-sinegi.html Sat, 24 Nov 2018 05:13:04 +0000 Akdeniz Meyve Sineği, Caretitis capitata Akdeniz meyve sineğinin erginleri genellikle ev sineğinin 2/3 büyüklüğünde büyüklüğü kadardır. Vücudunun genel olarak rengi sarımsı kahverengiden oluşur. Baş rengi sar Akdeniz Meyve Sineği, Caretitis capitata Akdeniz meyve sineğinin erginleri genellikle ev sineğinin 2/3 büyüklüğünde büyüklüğü kadardır. Vücudunun genel olarak rengi sarımsı kahverengiden oluşur. Baş rengi sarı gözleri büyük ve yeşil madeni pırıltılı kenarları ise kırmızı şeklindedir. Kanatları geniş olur üzerinde siyah ve soluk kahverengimsi çizgiler bulunur.Yumurtaları ise mekik şekline benzer ve beyazdır. Larvası beyaz ve bacaksızdır. Kupa koyu kahverengi renginde olup fıçı şeklindedir.

Akdeniz Meyve Sineği Hayat Döngüsü: Zararlı olup kışları toprakta ağaç ve kupa üzerinde olan turunç meyvelerinın içinde larva olarak geçirir. İklim koşullarına göre ilkbaharın sonu yazarın başında ortaya çıkan erginler beslendikten sonra yumurtalarını olgun meyvelerin kabukları altına bırakılırlar. Açılan yumurtalardan çıkan larvalar meyvelerin etli kısmını yiyerek 3 dönem geçirirler ve olgunlaşınca kendilerini toprağa bırakarak toprağın 2-3 santim derinliğinde pupa olurlar. Lavraları gelişimi ise özellikle sıcaklığına bağlı olarak 9-18 gün içerisindedir. Bir pupalardan ergin çıkışı ise yazın 10-12 gün arasıdır. Çıkan bu erginlerin cinsi olgunluğa erişip çiftleşmesi için ise 4-7 gün kadar maya, maya fumajin, gibi maddeler yemeleri gerekir. Yumurtlamanın olması için sıcaklığın en az16° derecenin üzerinde olması gerekir. Ergin'nin ortalama ömrü doğal koşullarına içinde 30-50 gün arasıdır. Ege bölgesi'nde yılda 4-5 Akdeniz bölgesinde ise 7-8 döl verebilirler.

Akdeniz Meyve Sineği Larvası:

Akdeniz meyve sineğinin zararları larvası tarafından yapılmaktadır. Meyvesinin etli kısmından yiyerek larvalar meyvenin bu kısmında bir yumuşama ve çürüme meydana getirirler. Zarara uğrayan meyveler zamanından önce olgunlaşırlar ve dökülür. İhraç edilen turunçgiller çeşitlerindeki zararları ülke ekonomisi yönünden oldukça önemlidir. Bu  çeşit meyvelerin vuruklu ve enfekteli olması yüzünden ihracata yapılmasına mani olmaktadır. Bu sebepten malın yurt dışına çıkılmasına izin verilmemektedir. Yıllık zarar oranının Ege Bölgesi'nde %5/2 -78,9 arasında değiştiiği saptanmıştır. Dünyadaki subtropik ve tropik iklime sahip olan hemen hemen bütün ülkelere yayılmış olan Akdeniz meyve sineği ülkemizde de Akdeniz ve Ege bölgelerinin sahil şeridi boyunca uzanan yerlerde faaliyet gösterir.

Akdeniz meyve sineği zararı polifag bir zararlıdır. Ülkemizde tespit edilen en önemli konukçuları ayva, kayısı, şeftali (öncelikle geç çeşitler) incir Trabzon hurması, mandalina, satsuma, portakal, Washington Alanya yerli yalansi,ya greyfurt ve şeker kanı turunçtur. Tercih ettiği konukçuları mevcut olmadığı hallerde Tali konukçularda Hint inciri, nar,armut, hünnap veyabani türlerde yaşamını devam ettirebilme özelliğine sahiptir.

Akdeniz meyve sineği ile Mücadele:

 Kültürel nlemler: turunçgil bölgesine ara konukçuluk yapan şeftali, incir, Trabzon hurması ve nar gibi çeşitler dikilmelidir. Dökülen çürük meyveler toplanıp derin bir çukura gömülmelidir.
Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele: Ülkemizde parazitoitleri bulunmadığı için biyolojik mücadelesi de yoktur.  Bazı ülkelerde ise iyonize radyasyon ile kısırlaştılarak laboratuvar koşullarında üretilen bireylerin doğal popülasyonlar içinde salınması parazit sağlığı ile birlikte kombineli olarak uygulanmıştır. 

Kimyasal Mücadelesi: Sonbaharda eylül, ekim ayları içinde turunçgiller gelişimine devam ederken özellikle de erkenci çeşit olan satsuma mandalina olgunlaşmadan önce meyvelerde vuruk kontrolü yanısıra mutlaka Jackson çeşi feromon  tuzakla veya trimedlure ve içeren besin tuzakları asılarak sinek çıkış kontrolleri yapılmalıdır. Sineğin tespitinden sonra meyveler vurma olgunluğuna erişmiş ve vuruklar tespit edilirse derhal ilaçlamaya geçilmelidir. İlaçlamayı takiben tuzaklarda yine de sinek görüldüyse 7-10 gün arayla ve hasat baslamadan 10 gün önceye kadar ilaçla]]> Sinek Yiyen Bitki https://www.sinek.gen.tr/sinek-yiyen-bitki.html Sun, 25 Nov 2018 01:00:29 +0000 Sinek Yiyen Bitki, Diğer ismi sinekkapan olan bu bitki ABD'nin güney doğusun da sulak alanlarda yaşayan bir canlı türüdür. Dionaea muscipula Familasına ait bir bitkidir. Sinek yiyen  bitkisi etçil bir bitki türüdür. Her iki yan Sinek Yiyen Bitki, Diğer ismi sinekkapan olan bu bitki ABD'nin güney doğusun da sulak alanlarda yaşayan bir canlı türüdür. Dionaea muscipula Familasına ait bir bitkidir. Sinek yiyen  bitkisi etçil bir bitki türüdür. Her iki yanı dikenlerle kaplı olan bu bitki avını dikenlerinin arasına sıkıştırır. Özel bir salgı salgılayarak avının ölmesini sağlar. Avını 5-10 gün arasında sindirir. Her avından sonra sinek yiyen bitkisi beslenerek %25 civarında bir büyüme sağlar. Bitki bütün enerjisini sindirime harcayacağı için fazla beslemek çokta faydalı olmayacaktır. Her kapanın açılıp kapanma süresi 6-7 kere olduğu için bitkiyi boş yere yormamamız gerekir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar da sinekkapan bitkisinin vücudunda elektriksel bir mekanizma olduğu ileri sürülmüştür. Sinek yiyen bitkisi peat moss adı verilen balçıklarda yaşar. Bu balçıklar tamamen minerallerden arınmış bir şeklide bulunur. Sinek yiyen bitkisi de mineralleri yakaladığı avlar sayesinde alır. 

Sinek Yiyen bitki bakımı

Artık günümüzde evlerimizde de rahatlıkla yetiştirebileceğimiz sinek yiyen bitkinin bakımı da oldukça basittir. Sinek kapan bitkisinin bakımını 3 aşama da sıralayabiliriz.
 • Işık: Güneş ışığı alan yerleri çok seven sinek yiyen bitkisini günde 4 saat direk güneş ışığında bırakmak gerekir. Diğer zamanlarda da aydınlık ortamda kalması bitkinin sağlıklı bir şekilde fotosentez yapmasına yardımcı olacaktır. Eğer evde yeteri decede ışıklandırma yoksa yapay ışıklar ile de bitkinin sağlıklı yaşaması sağlanır.
 • Su: Sinek yiyen bitkisine su verirken düşük mineralli sular kullanmak gerekir. Yağmur suyu, klima suyu, ütü suyu, saf su kullanılabilir. Musluk suyu kullanılması kesikle kullanmamamız gerekir. Saksıya dibinden 3 cm oluncaya kadar su koyulur. Bitkinin sağlığı bakımından toprağının nemli kalması gerekir. Fakat çok fazla sulu olması yada toprağın çok kuru kalması bitkinin ölmesine neden olabilir. Bu yüzden denge iyi sağlanmalıdır.
 • Toprak: Bütün et obur bitkiler gibi sinek yiyen bitkide az mineralli bir toprağa ekilmelidir. Baltık torfu, kum, perlit, yosun içeren nemli topraklar kullanılmalıdır.
Sinek yiyen bitkisi nemli ortamları sever eğer yaşanılan ortam çok kuru ise bitkinin toprağının nemli kalmasına önem verilmelidir. Eğer çok büyük yapraklı bir sinek yiyen bitkisine sahip olmak istenirse bitkinin çiçeklerini kesmek yeterlidir. Bitki bu şeklide yeni çiçek açmak için epey enerji sarf edecek ve daha hızlı büyüyecektir. Kış aylarında kış uykusuna yatan bitki buz dolabın da da saklanabilir. Toprağından temizlediğimiz sinek yiyen bitkisinin soğanını çeşitli mantar ve parazit oluşmasını engellemek için iyice dezenfekte edilmesi gerekir. Daha sonra kış boyu kilitli bir poşette saklayıp bahar mevsiminde tekrar toprağa dikip canlanması sağlanabilir. Piyasada çok uygun fiyatlara bulabileceğimiz sinek yiyen bitkisini her ihtimale karşı çocukların ve hayvanların erişemeyeceği yerlerde bakılmasında fayda vardır.
]]>
Sivrisinek Kovucu https://www.sinek.gen.tr/sivrisinek-kovucu.html Sun, 25 Nov 2018 20:55:24 +0000 Sivrisinek kovucu, adından da anlaşılacağı gibi hepimizi yaz aylarında mağdur eden sivri sinekler için yapılmış değişik şekillerde işlevleri olan aletlerdir. Özellikle yazın tam bastırdığı rüzgarın kesildiği gecelerde b Sivrisinek kovucu, adından da anlaşılacağı gibi hepimizi yaz aylarında mağdur eden sivri sinekler için yapılmış değişik şekillerde işlevleri olan aletlerdir. Özellikle yazın tam bastırdığı rüzgarın kesildiği gecelerde bir vızırtı duymaya başlarsınız. İşte kabus başlıyor. Ya yataktan kalkıp ışığı açacaksınız ve saklandığı yerde sivrisineği bulup öldüreceksiniz yada uyuyup sabah başlayan kaşıntılara razı olacaksınız. Sivrisinekler kurbanları ısı ve kokudan bulmaktadırlar. Yani karanlıkta sizi bulabilirler. Yaklaşık 36 metre öteden sizi algılayabilirler. Bu saldırılardan korunmak için çeşitli sivrisinek kovucu ürünler geliştirilmiştir. Bunlar kısaca şu şekilde olmaktadır;

Sivrisinek kovucu

Bu ürünler arasında en etkili olanı ve birçok kovucu içerisinde de bulunan Deet gelmektedir. Deet neredeyse koku içermeyen bir sıvıdır. Bu ürün 1946 yılında Abd tarım bakanlığı tarafından, yine Abd ordusunda kullanılmak için tasarlanmıştır. Ürün 1957 yılında normal vatandaşların kullanımına sunulmuştur. Bugün gereken kullanım şartlarına uyulduğunda hem çocuklarda hemde yetişkinlerde kullanılabilmektedir. Bu tür sivrisinek kovucu maddeleri frekans karıştırıcı olarak da tanımlayabiliriz. Sivrisinekler bize salgıladığımız karbondioksit yoluyla gelmektedirler. Yani yol haritası biziz. 

Sivrisinek kovucu bu noktada onların kafalarını karıştırarak bizi yem olarak görmelerini engeller. Ultrasonic sivrisinek kovucular kokusuz oldukları için tercih edilir. Bu ürün erkek sivrisineğin kanat çırpma frekanslarını taklit eder. Bu sesi biz duyamayız fakat dişi sivrisinek duyar. Ve bu hiç hoşuna gitmez. Bu arada bizleri ısıranlar dişi sivrisineklerdir. Bu ürünün çok işe yaradığı söylenmemektedir. Dünya sağlık örgütü Zika virüsü, dang humması gibi hastalıkların yayılmasına neden olan Aedes aegypti sivrisineği dahil birçok sivrisinekte etkili olduğunu söylemiştir. Yapılan araştırmalara göre dünyada her yıl 700 milyon kişi sivrisinek sokmasından dolayı hastalanmaktadır. Gerçekleşen ölümlerin 17 de 1 bu sebeple olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Malerya (sıtma) hastalığından yılda yaklaşık 3 milyon kişinin öldüğünü bildirmektedir. Birçok hastalık sivrisinek ısırmasından dolayı olmaktadır. Böyle bir düzeyde elbetteki sivrisinek kovucular hayatımızda olmak zorundadır. Evlerde de kendi imkanlarımızla sivrisinek kovucu yapmak mümkündür. Örneğin okaliptüslü sivrisinek kovucu yapabilirsiniz. 300 gr okaliptus yaprağını 1 litre suda yaprakların kokusu çıkana kadar kaynatın. Sıcak halde nemli yerlere, kapı ve pencere kenarlarına dökün. Bu şekilde bir süre sivrisinek girişini engelleyebilirsiniz. Ancak profesyonel ürünler kullanmak her zaman daha iyi olacaktır. Sivrisinekler ile mücadelenizde başarılar dilerim. 
]]>
Agita Sinek İlacı https://www.sinek.gen.tr/agita-sinek-ilaci.html Mon, 26 Nov 2018 03:37:39 +0000 Agita Sinek İlacı: Agita 10 Wg. Hayvan barınaklarında ergin karasinek mücadelesi için uygulanan, sprey veya boyama olarak kullanılabilen ani ve uzun etkili haşere ilacıdır.Agita Sinek İlacı Kullan Agita Sinek İlacı: Agita 10 Wg. Hayvan barınaklarında ergin karasinek mücadelesi için uygulanan, sprey veya boyama olarak kullanılabilen ani ve uzun etkili haşere ilacıdır.

Agita Sinek İlacı Kullanım Biçimi: Uygulamanın etkin olabilmesi için, sineklerin bu ürünü yiyebilecekleri yüzeylere uygulanması gerekir. Bu nedenle boya ya da sprey yerleri olarak, sineklerin konabilecekleri ılık ve güneşli duvarlar, pencere çerçevesi, süt boruları ile yemliklerin dış yüzeyleri seçilir.

Agita Sinek İlacı, Boyama Yöntemi: 100 gram, ılık su ile boyanması rahat olabilecek bir kıvam elde edilene değin karıştırılır. Bu karışımın 40 m2 bir taban alanı ya da 100 m2 lik duvar yüzey uygulaması için yeterli olur. Uygulama 10x30 cm ebat ve 7-8 değişik bir noktadan yapılmalıdır. Uygulamanın uygun olmayacağı bol çatlak olan duvarlarda ise, bu uygulama karton ya da polietilen parçalara yapılıp, bunların tavana asılması yoluyla da olabilir. Bu uygulama da etki 6-8 hafta boyunca devam eder.

Agita Sinek İlacı Sprey Yöntemi: 100 gram, ılık suda karıştırılır. Bu yapılan karışım bir sprey yardımı ile 20 m2 taban alanına yahut 50 m2 duvar yüzey alanına püskürtme ile yapılır. Bu sistem ile yapılacak olan uygulama etkisi 4-6 hafta sürer.

Agita Sinek İlacı Uygulama Önerisi: Uygulama yapmak için kullanılacak spreyi, önerilen miktarda suyla doldurun ve Agita 10 Wg'yi üzerine ilave edin. Uygun bir süspansiyon yapmak için iyice karıştırın. Püskürtme işlemi için, 30 dakikadan fazla ara verilirse, tekrar uygulama yapmaya geçmeden karışımı iyice çalkalayın. Agita 10 Wg'yi karışımın yapıldığı gün, mümkün ise hazırladıktan sonra kullanın. Kirli ve yeni kireç yüzeylere uygulamayın. Ürün etkinliğinin azalmasını ve açık alana yayılmasını engellemek için, su veya yağan yağmurdan korunması gerekir. Evcil hayvanların ulaşabileceği veya yalayabileceği yere uygulamayın. Sadece hayvan barınaklara uygulayın.

Agita Sinek İlacını Kullanım Ve Muhafazası İçin Dikkat Edilecek Hususlar
Kızgın sıcak yüzey ve aleve karşı ilacı püskürtmeyin. Cilt, yüz ve elbise ile temas etmemesine, tozlarını solumamaya, Yanıcı ve tutuşturucu kaynaklara dikkat edin. Gıda, yem ve uyarıcıdan ayrı depo edin. Orijinal ambalajı ile kapalı olarak depo edin. Güneş ışığı almasını önleyin Arılar için zehirlidir. Ambalajı açılan Agita sinek ilacını kısa sürede kullanın. Ürünü oda sıcaklığı ısısında, kuru bir ortamda saklayınız. Bu şartlarda raf ömrü 2 yıldır. 35°C'nin üzerinde bulundurmayın. 
]]> Sinek Türleri https://www.sinek.gen.tr/sinek-turleri.html Mon, 26 Nov 2018 09:57:31 +0000 Sinek Türleri, Sinek, İki kanatlılar ya da çift kanatlılar (Diptera) denen böcek takımından eklembacaklıların ortak adıdır. Dünya genelinde 177 familyada toplanan 120000 tür bulunmaktadır. Palearktikte 120 familya ve 29579 tü Sinek Türleri, Sinek, İki kanatlılar ya da çift kanatlılar (Diptera) denen böcek takımından eklembacaklıların ortak adıdır. Dünya genelinde 177 familyada toplanan 120000 tür bulunmaktadır. Palearktikte 120 familya ve 29579 tür, Türkiye’de ise 63 familya ve 1150’den fazla tür vardır.

İki kanatlılar takımında yer alan sinekler arasında tatarcık, büvelek, sivrisinek ve karasinek adıyla ön plana çıkarlar ve başkalaşım geçirirler.
Sinekler (Diptera), yelpaze kanatlılar (Strepsiptera), akrep sinekleri (Mecoptera) ve pireler (Siphonaptera) takımlarıyla birlikte Antliophora adı altında bir üst grupta toplanırlar. Bu grup kundak böcekleri (Trichoptera) ve pul kanatlılar (Lepidoptera) takımlarıyla birlikte Panorpida adı altında daha büyük bir grup oluştururlar.

Çift kanatlı sinekler, böceklerin her iki yanında ikişer kanadı vardır. Yalnız, bunların ancak ikisini uçarken kullanırlar. İkinci çift kanatları güdük kalmıştır ve denge organı haline gelmiştir. Bu çift kanatlı türün ortak ismi sinektir.
Çift kanatlılar yeryüzünün hemen her bölgesine bulunurlar. Çoğu sağlık açısından ve tarım bakımından zararlı yaratıklardır. Ağızları emmeye elverişli biçimde tasarlanmıştır, bununla yapı sayesinde kan da emdikleri olur. Bu takımın içinde sinek türleri olarak karasinek, sivrisinek, et sineği, yeşil leş sineği, sirke sineği, çeçe sineği, at sineği gibi böcekler bulunmaktadır.

Kara Sinek; Karasineğin yapısı diğer böceklerin yapısına benzer. Gözleri şişkin, iri iki çıkıntı halindedir. Her biri 4.000 gözcükten meydana gelmiştir. Başının önünde iki kısa duyargası bulunur. Sineğin dudakları birleşerek, bir hortum biçimini almıştır. Bu sayede, hayvan besinini deriye dudağını ya da hortumunu sokup, emerek alır. Hortumunu emeceği sıvının üzerine koyarak emer. Bu eylem sırasında emdiği sıvı kıvamı çok koyuysa, salgıladığı bir sıvı sayesinde sulandırarak, emilebilecek hale getirir, öyle emer. Bu beslenme saniyeler içerisinde meydana gelir. Sineğin ayak yapısı çengeller, çekmenlerden oluşur. Bu sayede, en düz yerlerde bile baş aşağı durabilmektedirler aynı zamanda düşmeden rahatça dolaşabilmektedirler. Sineğin karın yapısı 8 halkadan oluşmaktadır. Halkalar dişilerde daha şişkince olup erkeklerde ise daha düz biçimdedir. Dişilerin karın şişliği içlerinde bulunan yumurtalardan kaynaklıdır. Sinekler için en uygun üreme yerleri çöplük, lağım gibi yerlerdir, buradan her yere dağılarak ve burada bulunan mikropları insanlara bulaştırırlar.

Sivrisinik; Başı çok küçük olan sivrisineğin vücudu ise ince ve uzundur. İki duyargası ve iki petek gözü vardır. Alt dudakla üst dudak birleşerek, hortum halini almıştır. Hortumun içinde ise sert bir iğnesi bulunmaktadır. Sığır, manda gibi kalın derili hayvanların derilerini bile iğnesiyle delip, kanlarını emebilmektedir. Sivrisinek durgun sularda ve özellikle bataklık bölgelerde yaşar. Yumurtalarını da durgun sulara bırakır. Sıcak ve kuraklığı hiç sevmez. Gündüz saklanıp, geceleri ortaya çıkması da bundandır. Sivrisineğin yalnızca dişi olanları sokar. Bunlar, kanla iyice doyduktan sonra, güçlükle uçarlar. Erkekler ise, çiçeklerden emdikleri bal özleriyle beslenen sinek türleridir.
]]>
Zeytin Sineği https://www.sinek.gen.tr/zeytin-sinegi.html Tue, 27 Nov 2018 01:30:23 +0000 Zeytin Sineği: Ergin yapıda, 4-6 mm boyu, parlak kahve veya bal rengindedir. Başı ve antenleri sarı, göğsü üzerinde 3 adet açık kahverengi bantlar vardır. Dişilerin karnı daha geniş yapıda olup sonunda yumurta bırakma borusu b Zeytin Sineği: Ergin yapıda, 4-6 mm boyu, parlak kahve veya bal rengindedir. Başı ve antenleri sarı, göğsü üzerinde 3 adet açık kahverengi bantlar vardır. Dişilerin karnı daha geniş yapıda olup sonunda yumurta bırakma borusu bulunur. Yumurta sönük beyaz renkli ve mekik biçimindedir Larvalar, bacaksız ve şeffaf beyazdır. Pupa kahve renginde ve fıçı biçimindedir.

Zeytin sineği, çoğu kez kışı toprağın 2-5 santim derinliğinde pupa halde veya zeytinlik ve fundalıkta ergin olarak geçirir. Erginleri, toprak sıcaklığı 10 0C'yi bulmasından sonra, ender olarak nisan başında, çoğunlukla hazirandan sonra topraktan çıkmaya başlar. Meyvelerin yumurta bırakılmaya elverişli duruma geldiği başladığı haziran sonunda çiftleşen dişi zeytin sineği, öncelikle iri, parlak ve yağlanmaya yüz tutmuş zeytin meyvesine yumurtasını, yumurta bırakma borusu ile açtığı V şeklinde olan yarığa kor. Bir dişi, bir zeytin tanesine ancak tek bir yumurta bırakır. Yoğunluğun çok olduğu alanlarda bir zeytin meyvesine ayrı dişilerce 7-9 tane yumurta konabilir. Yumurta konulan yer bir gün kadar sonra koyu kahverengine döner, bu duruma "vuruk" denilir. Bir dişi 200-250 kadar yumurta koyabilir. Yumurtadan çıkan larvalar meyve etinde galeriler açıp buradan beslenir. Üç larva dönemini tamamlayıp olgun larva durumuna gelir. Olgun larva meyvenin üzerine gelir, meyve zarını yiyerek inceltir, 2-3 mm geri çekilip pupa olur ve daha sonra da buradan ergin olarak çıkar. Son döl larvası, toprakta pupa olur. Zeytin Sineği Ege'de 4-5; Karadeniz’de; 3-4 Güney Anadolu'da 2-5; Marmara'da Bölgesinde 3-4; döl verir. Bir dölün gelişme süreci 30-40 gün kadar olur.

Zeytin Sineği Zarar Şekli: Zeytin sineği larva zamanında ve meyve etinin içinde zararlı olarak bulunur. Larvanın gelişme devrinde çekirdek etrafında geçitler açarak beslenir. Bu şekilde meyvelerin çürüyüp dökülmesine, zeytinyağı oranının eksilmesine kısmen de yağda asitliğin artmasına neden olur. Özellikle yemeklik zeytinlerde zararı daha fazla önem taşır. Zarar miktarı normal senelerde %15-30, salgın zamanı ise % 80'e kadar ulaşır. Senede % 30’a kadar meyve kaybına neden olduğu tahmin edilir. Türkiye’de zeytin yetiştirilen her yerde bulunur.

Zeytin Sineği İle Mücadele: Zeytin sineğinin zeytinlere verdiği zararı en aza indirmek için bu zararlıya karşı bir takım mücadele çalışmaları yapılması gerekmektedir bu çalışmalar sırasıyla;
 • Kültürel Çalışma
 • Biyolojik Çalışma
 • Biyoteknik Çalışma
 • Kimyasal Çalışma
Kültürel Çalışma: Pupanın yok edilmesi amacıyla kış aylarında toprağın sürülmesi gerekir. Ayrıca zarar periyodları içinde 3-4 günde bir defa, kurtlu olan zeytinlerin toplanıp, zeytinlikten ayrılması gerekir. Sonbaharda Zeytin sineğinin yoğun zararını engellemek için erken hasat yapılır.
Zeytin Sineği İle Biyolojik Çalışma: Ege ile Akdeniz bölgesinde yapılan çalışmalarda, Zeytin sineğinin çok fazla doğal düşmanı tespit edilmiştir. Ama bunlar, doğa içinde bu zararlı ile tek başına denetim altına alabilecek yoğunluk ve etkinlikte olmaz. Bundan dolayı, özellikle yağlık zeytin çeşitlerinde yapılacak ilaçlamalar için, doğal dengeye daha az zararı olabilecek ilaçlar seçilir.
Zeytin sineğinin parazitoiti, kimi ülkelerde yığınla üretilerek, zeytin bahçesine salınarak biyolojik mücadele için kullanılmaktadır. 
Biyoteknik Çalışma: Zeytin sineği populasyonunun düşük olduğu alanlarda, kitle tuzak tekniği kullanılarak Zeytin sineği ile başarılı bir biçimde mücadele elde etmek mümkün olur. (Deltamethrin ve Amonyum bikarbonat ile Feromon kapsül bulunduran tuzaklar, orta büyüklükte ve tekdüze bahçeler için bir tuzak/iki ağaç; diğerlerinde de bir tuzak/ bir ağaç olacak şekilde asılır). Bunun için Bakanlıkça ruhsat verilmiş tuzak örneği kullanılmalıdır.

Kimyasal Çalışma: Zeytin Sineğinin Ergin çıkma zamanları iklim, toprak karakteri, tür v.b. etkenlere bağlı değişkenlik gösteir. Bölg]]> Rüyada Karasinek Görmek https://www.sinek.gen.tr/ruyada-karasinek-gormek.html Tue, 27 Nov 2018 16:27:04 +0000 Rüyada Karasinek Görmek, genellikle rüya tabircileri tarafından kötü şeylere yorumlanır. Rüyasında karasinek gören rüya sahibi yapmış olduğu bazı fiillerinden ya da söylediği sözlerden dolayı başına bazı fel Rüyada Karasinek Görmek, genellikle rüya tabircileri tarafından kötü şeylere yorumlanır. Rüyasında karasinek gören rüya sahibi yapmış olduğu bazı fiillerinden ya da söylediği sözlerden dolayı başına bazı felaketlerin, musibetlerin geleceğine bir rivayettir. O yüzden bu rüyayı gören kişi belirli bir süre yaptığı iş ve eylemlerde biraz daha dikkatli olmalıdır. Rüyasında karasinek gören rüya sahibi söylediği sözlerden dolayı çok sevdiği bir kimseyle arası açılabilir. O kişi ile ömür boyu konuşmaya bilir.

Rüyada karasinek görmek bazı rüya tabircilerine göre güçsüz düşmana bir delalettir. Rüyasında karasinek gören rüya sahibine düşman olan kişiyi rüya sahibi bir dostu, arkadaşı olarak görebilir. O yüzden rüya sahibinin arkadaş olarak seçtiği kişilere iyi belirlemesi gerekir. Bu düşman her ne kadar rüya sahibine zarar verecek kadar ciddi ya da güçlü olmasa da rüyada karasinek gören rüya sahibi düşmanını arkadaş olarak gördüğü için bu duruma üzülecektir.

Rüyasında Büyük Karasinek Görmek, eğer çok büyük ise bu rüya tabircileri tarafından çok ciddi bir hastalığa yorumlanır. Bu hastalığa yakalanan kişi rüya sahibinin oğlu ya da kızı, eşi ya da çok sevdiği bir yakını olabilir. Ancak rüya tabircilerinin yorumlarına göre bu kişi rüyasında karasinek gören rüya sahibi değildir. Her ne kadar bu hastalık çok ciddi olsa da rüya tabircilerine göre bu hastalığa yakalanan kişi tez zamanda sağlığına kavuşacak ve eski güzel günlerine geri dönecektir.

Karasineği Bir Yere Gidiyorken Görmek, Rüya sahibi rüyasında bir yere doğru yürüyorken ya da araba gibi bir vasıta ile bir yere doğru giderken bir karasinek görüyor ise bu şöyle yorumlanır; gerçek hayatta yakın zamanda kişi bir yere yolculuğa çıkacaktır. Ancak bu yolculuğa çıkmaması kişi için daha hayırlı olacaktır. Kişi eğer bu yolculuğa çıkarsa yapacağı yolculukta başına bir musibet gelebilir ya da çıktığı yolculuktan bir yarar sağlayamadan hatta ve hatta zararlı döneceğine bir işarettir.

Karasineğin Zarar Vermesi, Rüyada karasinek gören rüya sahibi rüyasında bu karasineğin kendisini ısırdığı ya da kendisine herhangi bir zarar verdiğini görüyor ise bu rüya sahibinin gerçek hayatta bir hastalığa yakalanacağına bir işarettir. Bu hastalık o kadar ciddi bir hastalık olmasa da kişinin işlerini aksatmasına bu yüzden zarar etmesine ya da bu hastalık sebebi ile işinden olabileceğine bir işarettir. Yani rüyada karasineğin bir zarar vermesi bir hastalığa işarettir. Ancak kişiyi bu hastalıktan daha fazla bu hastalığın neden olabileceği bazı durumlar, olaylar daha fazla zarar verecektir.

Bu makalemizde sizlere rüyada karasinek görmenin rüya tabirini yapmaya çalıştık. Bu rüyanın pekiyi şeylere işaret olmadığını bu rüyayı gören kişinin biraz daha yaptığı eylemlere ya da söylediği sözlere biraz daha dikkat etmesi gerektiğinden bahsettik. Bol bol sadaka çıkarması rüya sahibinin bu musibetlere yakalanmaması için çok yararlı olacaktır.

]]>
Sivrisinek Isırığı https://www.sinek.gen.tr/sivrisinek-isirigi.html Tue, 27 Nov 2018 23:36:25 +0000 Sivrisinek ısırığı, herkesin mutlaka mağdur olduğu bir durumdur. Özellikle sivrisineklerin çok olduğu sulak yerlerde sivrisinek ısırığı kaçınılmazdır. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile sivrisinek ile mücadele Sivrisinek ısırığı, herkesin mutlaka mağdur olduğu bir durumdur. Özellikle sivrisineklerin çok olduğu sulak yerlerde sivrisinek ısırığı kaçınılmazdır. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile sivrisinek ile mücadele daha kolay hale gelmiştir. Sokaklarda yapılan ilaçlamalar ile evlere giren sivrisinek sayısı ciddi oranda azalmıştır. Ancak büyük şehirlerde bulunan metroların nemli ortamları yüzünden farkında olmadan sivrisinek ısırığına maruz kalmaktayız. Peki sivrisinek nasıl ısırıyor Elma ısırır gibi değildir sanırım. Şimdi buna bakalım. 

Sivrisinek nasıl ısırır
Sivrisinekler sandığımız gibi dişleri ile ısırma işlemi yapmazlar. Ayrıca bizi ısıranlar dişi sivrisineklerdir. Sivrisineklerin çeneleri yok değil ancak tam olarak açamazlar. Gece bizi bulabilmek için salgıladığımız karbondioksit yol gösterici olarak kullanılmaktadır. Sivrisinek ısırdığı zaman ısırdığı insanın derisine probosisin ortasını şekillendiren ve stilet olarak adlandırılan altı iğneli kısımlarını batırırlar. Bu stiletler sineğin labyum ismi verilen alt dudağı ile kaplıdır. Stiletler deriye batırıldığı zaman esneyerek yukarı doğru kayar ve dışarı çıkar. Bu esnada içerisinde bulunan salya kanallardan yaraya akar. Sineğin salyası kanın pıhtılaşmasını engellediği için kolaylıkla kanı içebilir. Bu salya insanların çoğunda alerjiye neden olur ve kaşındırıcı yaranın temelleri atılmış olur. Bir tane sivrisinek ısırığı çok rahatsız etmeyebilir ancak bir gecede iki üç adet sivrisineğin ısırığına maruz kalırsanız, sıkıntı başlar. Kaşındıkça kabaran ve daha çok kaşıntı hissi veren bu süreç elbette geçicidir. Kaşımadığınız sürece daha hızlı iyileşecektir. Ancak kaşırsanız yara yapabilirsiniz. Kaşıntının azaltılması için eczanelerde bazı kremler satılmaktadır. Bunun dışında evde kantaron yağı ile pansuman yaparsanız faydasını görebilirsiniz. Özellikle yatmadan önce bu kremleri kullanırsanız, uykuda kaşıma refleksinin önüne geçebilirsiniz. Ancak bazı istisnai durumlar söz konusudur. 

Sivrisinek ısırığı sonrasında mide bulantısı, baş ağrısı, ateş, kusma ve nörolojik görüntüler ortaya çıkmış ise acilen tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Sivrisinek ısırığı küçük olabilir ancak bazen sıtma, sarı humma yada beyin işleyişini etkileyen bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Korkunç bir tablo gibi gözünüzde canlandırmayın. Sadece aklınızda bulunsun diye söyledim. Dünya üzerinde 3500 adet sivrisinek türü olduğu söylenmektedir. Sivrisinek ısırığından korunmak için sivrisineklerin çok olduğu alanlarda uzun kollu giysiler, şapka vb. kıyafetler giyebilirsiniz. Ayrıca deriye sıkılan sivrisinek kovucu spreyler günümüzde kullanılmaktadır. Tabi her cilt için uygun olmayabilirler. Evinizin dış mekanlarına sürülen ilaçlar kullanabilirsiniz. Özellikle pencere kenarlarına sürülebilir. Yazın camları açık bırakmak zorunda olduğumuz için sineklere ortam hazırlamış oluyoruz. Daha çok açık olan pencere önlerine sineklik takılabilmektedir. Bütün bu tedbirler sivrisinek ısırığını tamamen yok etmez ancak minimize edebiliriz. Mücadelede bol şans. 
]]>
Sinek İlacı https://www.sinek.gen.tr/sinek-ilaci.html Wed, 28 Nov 2018 10:51:21 +0000 Sinek İlacı, sinekler sıcak günlerin ve yaz aylarının korkulu rüyasıdır. Sinek ve sivrisineklerle yapılan mücadele, kulağımızın dibindeki vızıltıları  yetmezmiş gibi birde ısırıp iz bırakmaları insanı canından bezd Sinek İlacı, sinekler sıcak günlerin ve yaz aylarının korkulu rüyasıdır. Sinek ve sivrisineklerle yapılan mücadele, kulağımızın dibindeki vızıltıları  yetmezmiş gibi birde ısırıp iz bırakmaları insanı canından bezdirir. Güzelim yaz günleri balkon veya bahçede akşam yemeği için kurulan bir masada ne varsa sinekler bizden önce tatlarına bakarlar. Birde o sivrisinekler var ya, ne gündüz rahat verirler insana nede gece uyuturlar adamı. Yalnızca bunlarla yetinseler, birde kan emmeleri yok mu insanın canını çok yakıyor gerçekten. Sinek ve sivrisineklerden korunmak için kimyasal sinek ilaçları olduğu gibi istersek doğal sinek kovucular da yapabiliriz. Eğer sizlerde yaz aylarında ev kapanıp, kapıyı pencereyi iyice kapatarak, sıcaktan boğulmaya razı değilseniz doğal sinek ilaçlarını mutlaka denemeniz gerekir. Yaz geldiğinde envaiçeşit çeşit meyveler oluyor, bu meyveler bizim olduğu kadar sineklerinde ağzını sulandırıyor. Sizden önce sineklerin tadına bakmalarını istemezseniz mutlaka sinekler için sinek ilacı kullanmalısınız.

Evde Sinek İlacı Yapımı:

Limonlu karanfil sinek ilacı: 1 tane limonu ortadan ikiye kesilir, kesilen yerlere 20-30 tane karanfil batırılır, mutfakta istenilen yere konur. Böyle hazırlanan doğal yöntem ile hem ev mis gibi kokar hem de sinekler o ortama bir daha giremezler.

Lavantalı sinek ilacı: 100 gr. lavanta yağı ile nemlendirici bir krem. İkisini birden karıştırarak vücuda doğrudan sürülürse bu formül sizi sivrisinek ve sineklerden korur.

Sarımsaklı sinek ilacı: Bir kabın içine biraz su ve birkaç tane kıyılmış sarımsak koyun. Bunu birkaç saat bekletin ve bir sprey ile kapı ve pencere önüne sıkın, sineklerin girebileceği her yere sıkılabilir. Sarımsağın kokusu biraz rahatsız etse de, fakat içindeki sülfür, sinekleri uzaklaştırır.

Bademli sinek ilacı: Küçüklerin bulunduğu ortama sinekler için kimyasal bir sinek ilacı kullanmayın bu ilaç tam onlar için. Bu hafif ama çok etkili olduğu için bebek ve çocuklara uygundur. 100 ml badem yağı, 20 damla ıtır yağı ve 20 damla fesleğen yağı, üçünü birden karıştırıp sizin cildinize ve bebeklerin cildine gönül rahatlığıyla sürüp, onları sineklerden koruyabilirsiniz.

Nane Veya Fesleğenden Sinek İlacı: Evinizin içinde ya da bahçenize bir kaç tane saksıya nane, fesleğen dikseniz emin olun, o ortama sivrisinek veya öbür sinekler giremez. Hususi olarak yatak odası ve mutfakta mutlaka küçük bir saksıda fesleğen bulundurun.

Hazır Satılan Sinek İlacı: Eczane veya marketlerde kolayca bulunabilecek sinek ilacı da vardır. Örneğin geniş ortamlar için, sıkılan sprey sinek ilacı veya prize takılan ve belirli aralıklarda kendi püsküren ilaçlar vardır. Birde vücuda sürülen sinek ilacı bulunur. Sprey halinde olan, geniş ortamlara sıkılan ve en sık kullanılan sinek ilacıdır. Ayrıca prize takılıp, elektrikle çalışan sinek ilacı da oldukça çoktur. Sık kullanılan sinek ilacı markaları; detan, Raid, Bayar, vücuda sürülen sinek ilaçları da oldukça fazla kullanılır. chicco, sin kov, bunlardan birkaçıdır. 
]]>
Sinek Isırması https://www.sinek.gen.tr/sinek-isirmasi.html Thu, 29 Nov 2018 01:04:29 +0000 Sinek ısırması, Özellikle havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sinek ısırmaları birçok insanın kabusu haline gelmiştir. Ağaçlık ve dere kenarlarına yakın yerleşim yerlerinde yaşayan kişileri daha çok etkilemekte ve bir Sinek ısırması, Özellikle havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sinek ısırmaları birçok insanın kabusu haline gelmiştir. Ağaçlık ve dere kenarlarına yakın yerleşim yerlerinde yaşayan kişileri daha çok etkilemekte ve bir çok alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Dünyada yaşayan 3000 civarın da sivrisinek bulunduğu tespit edilmiştir. Sinek ısırmalarından neredeyse en meşhur olanı sivrisinek ısırmasıdır. Sivri sineklerin dişi olanları insanları ve yaşayan bütün canlıları ısırırlar. Erkek sivrisinekler ısırmaz bitki özleri ile beslenir. Dişi sivrisinek canlıları ısırdıktan sonra bir kaç gün süre ile emmiş olduğu kanı sindirmek için uykuya çekilir. Sindirilen bu kan sayesin de dişi sivrisineklerin üremesi için gerekli olan proteinler üretilmiş olur. Sivrisineğin çenesinin altında bulunan sıvı ile kanın pıhtılaşmasını engeller ve minik bir uyuşma sağladığı için ısırdığını çoğu kez hiç kimse anlamaz. Sivrisinekler çok karbondioksit olan ve nemli ortamlar da avlarını hemen bulabilirler.  Karbondiotsit kokusu etrafta yaşayan bir canlı olduğunun sinyalini verirler. Araştırmalara göre koyu renkli kıyafetler ve çiçek özlü parfümlerin de sineklerin ilgisini çektiği kanıtlanmıştır.

Sinek ısırması sonucu ciltte kaşıntı, kızarıklık, şişme, deri döküntüleri çok hassas ciltler de morarma bile olmasına neden olabilir. Ayrıca dünyanın en ölümcül hastalıkları arasında yer alan sıtma ve dang gibi rahatsızlıklara yol açar. Son yıllarda sinek ısırıkları için eczaneler de ve marketlerde kolaylıkla bulabileceğimiz spreyler kullanarak sinek ısırıkları engellenebilir. 

Sinek ısırması kaşıntısını geçirmek için
 • Sineğin ısırdığı bölgeye buz torbası koyulması
 • Bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı karbonat karıştırıp sineğin ısırdığı bölgede 5 dakika bekletmek
 • Kolonya sürmek 
 • iki aspirini ezip bir çay bardağı su ile karıştırıp ısırılan yere sürmek
 • Isırılan yere limon sürmek 
 • Sirkeli su
 • Soğan sürmek
 • Sarımsak sürmek sinek ısırıklarının kaşıntısını geçirmek için evde yapacağımız doğal yöntemlerdendir.
Sinek ısırıklarından korunmak için
 • Nane aromalı kokular 
 • çay ağacı kokuları
 • Sarımsak kapsülleri içmek
 • Bahçeye dikilecek nane, fesleğen, kadife çiçeği, sarmaşık, limon, melisa çiçekleri gibi yöntemler sineklerin bizden ve evimizden uzak olmasını sağlar.
Eğer sinek ısırması sonucu kişide ateş, kusma, baş ağrısı, bitkinlik gibi durumlar görülüyor ise muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Bu belirtiler alerjik bir reaksiyon olabileceği gibi, çok tehlikeli bir hastalığın habercisi de olabileceği için ihmal edilmemesi gerekmektedir.
]]>
Sinek Isırığı Kaşıntısı https://www.sinek.gen.tr/sinek-isirigi-kasintisi.html Thu, 29 Nov 2018 02:21:32 +0000 Sinek ısırığı kaşıntısı, yaz aylarında biz insanların korkulu rüyası hatta kabusudur sivri sinekler. Kendileri çok küçük olmalarına rağmen ısırıkları o kadar etkilidir ki bütün bir gecenizi kabusa çevirmeye yeter. Hat Sinek ısırığı kaşıntısı, yaz aylarında biz insanların korkulu rüyası hatta kabusudur sivri sinekler. Kendileri çok küçük olmalarına rağmen ısırıkları o kadar etkilidir ki bütün bir gecenizi kabusa çevirmeye yeter. Hatta ısırıkların etkisi bazen bir günden de uzun sürüp bir kaç gün boyunca bizi huzursuz ve rahatsız hissettirmeye yetebilir. Biz büyükler bu kadar çok etkilenirken küçücük çocukları ve bebekleri düşünemiyorum bile... 
Ayrıca o ne tatlı bir kaşıntı dır insan kaşıdıkça daha çok kaşımak istiyor. Sonuç maalesef kaşıntı sonrası oluşan yara bereden ibaret. Peki sivri sinekler neden ısırır
Sivri sinekler beslenip yaşamlarını sürdürebilmek için biz insanların ve hayvanların kanını emerler, bu şekilde hayatta kalırlar. Bu küçücük yaratıklar  insan ve hayvan derisini delerek kanı emebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Sinek ısırıkları çoğu kez hissedilmese de etkileri çok tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bunlardan en tehlikelisi olarak bilinen sıtma ve dang hastalıklarıdır. Çoğu kez ölümle sonuçlanabilen hastalıklardan olup,tedavileri de oldukça zaman alabilmektedir. Bir sivri sinek tarafından ısırıldığını anlamak zor değildir. Genelde ısırılan yerde kızarıklık, şişlik yada hafif kabarıklık, en belirgin kaşıntı, cilt döküntüleri, morarma nadiren de deri enfeksiyonu olarak kendini gösterebilir. Ayrıca sivrisineklerin sanıldığı gibi tamamı kan emmez sadece dişi olan sivri sinekler kan emerler. Peki sinek ısırığı sonrası neden kaşınıyoruz Sebebi sivrisinekler ısırdıkları yerlere tükrükleri ile birlikte bir tür uyuşturucu madde bırakırlar, bu uyuşturucu madde insanda ilk önce bir rahatsızlık oluşturmaz. Ancak zaman ilerledikçe insan derisindeki protein algılayıcı mekanizmalar sineğin tükrüğünü ve bileşiğini çözer ve bir süre sonra alerjik reaksiyonlar vermeye başlar, bu alerjik reaksiyonlar sonucunda da kaşıntı başlar. Sivri sinek ısırığı kaşıntısı kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği gibi, sineğin vücudumuza ne kadar tükrük maddesi enjekte ettiğine göre de değişmektedir. Bazı insanların savunma sistemleri ısırığa hiç tepki vermezken, bazı insanlar ısırığa karşı aşırı tepki ( ciddi kızarıklık, döküntü, şişme, morarma gibi) verebilmektedir. Sineğin emdiği kan miktarı da kaşıntının şiddetini arttırıp, azaltabilmektedir. Sinek vücudumuzdan 
yeterli kanı emmiş ve ısırdığı bölgeden kendi ayrılmış ise kaşıntı daha az etkilidir. Bunun sebebi ise ısırıkla vücudumuza enjekte ettiği ve kaşıntıya sebep olan tükrüğü kendisinin tekrar emmesidir. Ama eğer sinek ısırırken (kan emme tamamlanmadan) kovulursa yada öldürülürse sinek, vücuda enjekte ettiği kaşıntı yapan tükrüğü tekrar ememez ve kaşıntı da daha şiddetli olur.

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl giderilebilir
 • Kısa sürede rahatlama sağlamak için ısırılan bölgeye naneli diş macunu sürmek 
 • Bütün bir kuru soğanı ikiye bölüp bir iki dakika ısırılan bölgede tutmak kaşıntının dinmesine yardımcı olacaktır.
 • Tüm sivrisinek ısırıklarına karşı etkisi kanıtlanmış doğal bir ilaç aloe vera ister suyunu, isterseniz de jellerini kullanarak kaşıntınızı giderebilirsiniz.
 • İlk kaşıntılı ısırığı fark ettiğiniz de o bölgeye elma sirkesi sürerek kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Eğer birden fazla ısırık söz konusu ise bir kovanın içerisine elma sirkesi ve su karışımı koyup ısırılan yerleri kovaya batırıp bir kaç dakika beklemekte fayda vardır. 
 • Bir diğer yöntem kabartma tozu ve sudan elde edilen macun kıvamında karışım. Yine ısırılan bölgeye uygulandığında kısa sürede etkisini gösterecektir.
 • Limon yada limon suyu da ısırıkların ve şişliklerin etkisini kısa sürede ortadan kaldıracaktır.
 • Çiğ sarımsak yada sarımsak yağı da ısırıklar da etkili bir yoldur. Çiğ sarımsağı ikiye bölüp ısırılan yere koyarsanız hafif bir yanma hissinden sonra rahatlama hissedersiniz. Çiğ sarımsak yoksa yağı da aynı etkiyi gösterecektir. 
 • Yine ısırılan yere kuru sabun sürmek yada sabun ile ovarak yıkamak etkileri azaltan bir yöntemdir.
 • Isırılan bölgeye çok az miktarda]]> Büyük Sivrisinek https://www.sinek.gen.tr/buyuk-sivrisinek.html Thu, 29 Nov 2018 20:46:11 +0000 Büyük sivrisinek; Dünyanın en tehlikeli haşerelerden biridir. Kan emmek için kişiye yaklaşırken seslerinden dolayı kolayca tanınabilen ince uzun bacaklı böcek gruplarındandır.  Isırması ayrı, vızıldaması ayrı, kaşındı Büyük sivrisinek; Dünyanın en tehlikeli haşerelerden biridir. Kan emmek için kişiye yaklaşırken seslerinden dolayı kolayca tanınabilen ince uzun bacaklı böcek gruplarındandır.  Isırması ayrı, vızıldaması ayrı, kaşındırması ayrı. Büyük sivrisinekler bir canlıyı boğabilecek konuma gelebilir. 

  Büyük sivrisinek, en çok sahil ve kıyılarda bulunurlar. Pirincin yetiştiği alanlarda özellikle fazla sivrisinekler vardır ve sıtma hastalığına sebep olurlar. Bu yüzden pirinç devletin kontrolünde yetiştirilir. Sivrisinekler soğuk alanlarda yaşayamazlar. Türleri bakımından en aktif rolü üstlenen dişi sivrisineklerdir. Çünkü ısırma işi dişi sivrisineklere aittir. Sivrisineklerin ısırması sonucu özellikle çocuklarla büyük etki yapmaktadır. Çocukların nazik ve yumuşak vücutları olduğundan şişmeler meydana gelir.  Yetişkinlerde ise fazla etki etmez. 

  Büyük sivrisinek ilgili genel bilgiler
  • Sivrisineğin soktuğu yerde,  akıttığı salyası sayesinde kanın pıhtılaşmasını engeller ve kaşıntıların sebebi de salyalarıdır. 
  • Sivrisinekler avını tespit etmede, radyasyon etkisi büyüktür.
  • En ufak delik gördüklerinde sezebilir ve oradan girebilirler.
  • Dişi sivrisinek ısırır, erkek sivrisinek ise başka bitki sularından beslenir. 
  • Saatte hızları 2-2,5 km hızındadır. Bu rakam bir böcek için oldukça iyi bir rakamdır. 
  • Özellikle gece vakitlerinde sahneye çıkarlar, güneş doğduğunda gölgeli yerlere geçerler. Aşırı sıcaklıklar ölümlerine sebebiyet vermektedir. 
  • Bir insandaki kanın tamamını emmek için yaklaşık olarak 1.250.000 sivrisinek gerekir.  
  Büyük sivrisineklerden korunma yolları
  Cibinlik adı verdiğimiz korunak kullanmalıyız.
  Son yıllarda teknolojinin çıkarmış olduğu sivrisinek kovar yazılımlarını telefonumuza indirip kullanmalıyız. Bu oldukça sivrisineklerin kabusu haline gelecektir.
  İneklerin kurumuş dışkısını bir tenekenin içine doldurulup yakılmalıdır. Çünkü sivrisinekler dumandan boğulur ve kaçmaktadırlar. Sivrisinek ilaçlarını eczaneden temin edilip vücudumuza sürdüğümüzde kokusundan rahatız olurlar ve daha sonra uzaklaşırlar. 
  Saf vanilya da sineklerden koruma olarak kullanabilecek yöntemlerden birisidir. Nabzımızın attığı yerde sürüldüğünde bizi görünmez kılacak ve bizi ısırmalarından kaçınmamızı sağlayacaktır.
  Bahçelerimizde, evlerimizde sodyum lambaları bulundurulmalı. Hem elektrik tasarrufu sağlanır hem de sivrisineklerin gelmesini engellenir. 
  Evlerimizde, iş yerlerimizde sineklik taktırılmalıdır. Sivrisineklerin akşama yakın eve girmesini engeller. 
  ]]>
  Yakarca Sineği https://www.sinek.gen.tr/yakarca-sinegi.html Fri, 30 Nov 2018 09:21:59 +0000 Yakarca Sineği, yakarcık, tatarcık hatta yakar diye de adlandırılan bir sinektir. Sivri sinek gibi gündüzler görünmezler, geceleri beslenirler. Genel olarak bitkilerin şekerleriyle beslenirler. Yakarca sineğinin dişisi yumur Yakarca Sineği, yakarcık, tatarcık hatta yakar diye de adlandırılan bir sinektir. Sivri sinek gibi gündüzler görünmezler, geceleri beslenirler. Genel olarak bitkilerin şekerleriyle beslenirler. Yakarca sineğinin dişisi yumurtalarını geliştirebilmek için kan emerler. Dişi yakarca, kan emmek için hayvan ya da insan farkı gözetmez. Erkek yakarca sineği kan emmez. Eğer bir yakarca sizin kanınızı emiyorsa bilin ki dişi yakarcadır. Rengi beyaza yakın, mat sarıdır. Sıcak iklimlerde yaşarlar. Boyları 2-3 mm kadardır. Fazla yükseklerde uçamazlar. Yakarca sineği dış görüntüsü itibariyle sivrisineğe benzerlik gösterir. Sivrisinekten daha tüylüdür.

Yakarca Sineği Üremesi: Yumurtlama dönemine giren dişi yakarca sineği, kan emmeye başlamasıyla hız kazanır. Kan emen dişi yakarca bir iki gün sonra yumurtalarını nemli bir ortama bırakır. Nemli ortama bırakılan yakarca sineği yumurtalarından beş hafta içinde kanatlı yakarca yavruları çıkar.

Yakarca Sineği Zararları: Yakarca sineğinin ısırığı ya da kan emme eylemi, sivrisineğinkinden çok daha yakıcıdır. İsmi de bundan dolayı yakar, yakarca, yakarcık diye adlandırılmıştır. Isırılan yerde aşırı biçimde kaşıntı olur. Hafif şişme ve kızarıklık oluşur. Tam bir yanma hissi meydana gelir. Mikrop taşıma riskleri çok fazladır. Bulaşıcı hastalıkları, özellikle tatarcık humması denen, yüksek ateşle seyreden hastalığı onlar bulaştırır. Şark çıbanını da yakarca sineği bulaştırır. Bu nedenlerden dolayı insan sağlığını tehdit eden en tehlikeli hayvanlardandır.

Yakarca Sineği Korunma yolları: Dişi yakarca sineğinin hoşlanmadığı maddeler vücuda sürülerek, çevreye yerleştirilerek kovucu güçlerinden faydalanılır. Bu maddeler; okaliptüs yağı, hindistancevizi yağı, avokado yağı, portakal kabuğu, listerine, limon suyu, narenciye suyu, sirke, lavanta yağıdır. Günümüzde çeşitli sinek kovucu losyonlar ve spreyler üretilmektedir. bu ürünler de yakarca sineğine karşı etkilidir. Isırığın tedavisi ise doğal yollardan, sabunla yıkamak, sarımsakla ovmak, sirke ile yıkamak, sodalı hamur yapıştırma gibi metotlar uygulanabilir. Yakarca sineği tarafından ısırılan kişilerde, bulaşıcı hastalık riski taşıdıkları için ısırılan yerin şişmesi, ateş yükselmesi, halsizlik, iştahsızlık gibi durumlar fark edilir edilmez mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.
]]>
Sinek Kovar https://www.sinek.gen.tr/sinek-kovar.html Fri, 30 Nov 2018 18:06:11 +0000 Sinek kovar, Yaz mevsimi ile sıcak yaz günleri ve sinek ve de sivri sinekler hayatımıza tekrar girerler. Sıcaklar yetmezmiş gibi bir de sinek ve sivri sineklerle uğraşmak zorunda kalırız,bir de sinek sokması yok mu ki insanı çile Sinek kovar, Yaz mevsimi ile sıcak yaz günleri ve sinek ve de sivri sinekler hayatımıza tekrar girerler. Sıcaklar yetmezmiş gibi bir de sinek ve sivri sineklerle uğraşmak zorunda kalırız,bir de sinek sokması yok mu ki insanı çileden çıkarır, bu da kulağımızın dibinde vız vız diye çıkardıkları o ses gel beni öldür der gibi. Yaşlı, genç, bebek, çocuk, kadın ve erkek demeden sokarlar ve canımızı yakarlar. Bazı bedenler bu sinek ve sivri sinek sokmasına karşı alerji olurlar,sivri sinek ya da sinek in soktuğu yer kızarır ve kabarır bir de kaşınır ki sorma gitsin. Bir çok çalışma yapılmıştır, sivri sineklerin bazı belli tip, insanların kan gurubu ile bazıları ise terlemeleri ile alakalı olduğunu iddia etse de en etkili çözüm ev girmesini engellemektir. 

Yaz akşamları bahçede çok güzel bir zaman geçirmek varken sivri sinekler fırsat vermezler, bu sinek ve sivri sinekler genellikle yaz akşamlarını berbat ederler. Bu sinir bozucusu sinekleri uzaklaştırmak için en garantili ilaçlardan dahi yetersiz kalır. Şimdi size el de ve ev de yapılan evde ki malzemelerle yapılması. İlaçlardan bir kaç tanesinin yapımını ve hazırlanışını anlatalım. Hazırlanan malzemeler doğal maddeler olmalı, alerjiniz var ise çocuğunuz var ise bile korkmadan kullanabilirsiniz.

Doğal sinek kovar kullanımı

Sarımsaklı sivri sinek kovucu, bu ev yapımı sinek kovar sineklere karşı en etkili sinek ve sivri kovar olduğu bilinmektedir. El yapımı sinek kovucu için malzemeler bebe şampuanı, 1 litre su ve 30 diş sarımsak hepsi bu kadar. Sarımsak ve su ile demleme çay yapın homojen bir karışım el de edinceye kadar içine şampuan ilave ediniz içine, bu karışımdan sivri sinek ve sineklere açık olan yerlere yani el, kol,ayak ve yüzümüze sürelim.


Okaliptüslü sivri sinek kovucu, bunun sivrisineklere karşı çok etkili sinek kovucudur. B unun için 250 gr okaliptüs yaprağı ve 1 lt su gereklidir.yaprakları ve suyu bir tencereye koyup yapraklar kokusunun suya bırakana kadar kaynatın bu kaynatma işlemi yaklaşık 40-45 dakika sürer, bu karışım sıcakken evdeki nemli olan yerlere serpin, kapı ve pencere kenarlarına dökün sinek ve sivri sinekler içeri giremesinler.

Papatyalı sinek ve sivri sinek kovar, yapımı için 250 gr papatya çiçeği ve bol suya ihtiyacınız olacaktır. Papatyayı iyice yıkayın ve cildinize sürün ve her 2 saatte bir tekrarlayın.

Bademli sinek ve sivri sinek kovar çok etkili ve hafif olduğu için bebek ve çocuklarda dahi kullanmak için uygundur. Sivri sinekler kendilerini koruyamadıkları için bebekleri sokmayı tercih ederler. Malzemeler 100 ml badem yağı, 20 damla çiçeği yağı ve 20 damla fesleğen yağı bunları karıştırıp teninize sürün.

Lavantalı sinek ve sivri sinek kovucu gerek olanlar 100 ml lavanta yağı ve nemlendirici bir krem, ikisini karıştırıp açık olan yerlere sürün hem güzel kokacaksınız hem de kendinizi rahat his edeceksiniz. Sineklerden korunmak için mükemmel bir sinek kovardır.

Okaliptüslü sivri sinek kovucu bu okaliptüslü ikinci tarif. bu bitkinin yağı çok hoş bir aromaya sahip olduğu için cildinize sürerseniz sinek ve sivri sinekleri uzaklaştırırlar.Gücünü artırmak isterseniz fesleğen, kekik yarpuz ve ya limon yağı ekleyebilirsiniz.

Alkollü ve yağ ile sinek ve sivri sinek kovucu, kimyasal maddelerle hazırlanacağı için sizin ve aileniz için zararlı olacaktır. malzemeler 10-25 damla aromatik yağ 2 çorba kaşığı yağ ya da 2 çorba kaşığı alkol votka tercih edilir. Yağları ve alkolü karıştırın direk olarak cildinize ve kıyafetinize sürün göz, dudak ve burnunuza değmemesine dikkat edin.
]]>
Kurt Sineği https://www.sinek.gen.tr/kurt-sinegi.html Sat, 01 Dec 2018 16:53:32 +0000 Kurt sineği, karasineğin bir değişik türüdür. Karasineğin karnında kurt olan halidir. Aslında kurt sineği karasineğin çiftleştikten sonra karnında larvalar olan halidir. Karasineğin biraz daha gelişmiş, daha büyük ya Kurt sineği, karasineğin bir değişik türüdür. Karasineğin karnında kurt olan halidir. Aslında kurt sineği karasineğin çiftleştikten sonra karnında larvalar olan halidir. Karasineğin biraz daha gelişmiş, daha büyük ya da biraz daha evrim geçirmiş halidir. Kurt sineğine karasineğin hamile hali de denebilir. Bu sinek türü karasinek türüne göre biraz daha tehlikelidir. Kurt sineği kara renkli sineğe göre rengi biraz daha açıktır ya da daha gri halidir. Bu sinek türünü öldürdüğünüzde karnından küçük küçük kurtçuklar çıktığını görürüz. Aslında bu sineğin yavruları ya da yavru sinek larvalarıdır. Kurt sineğini öldürdükten sonra karnından çıkan yavru sinek larvaları küçük sarı ya da beyaz kurtçuklara benzediği için bu sinek türüne kurt sineği denilmiştir.

Kurt sineği özellikleri

Kurt sineği normal sinekten daha büyük olduğu için karasineğe göre biraz daha yavaş uçar. Bu yüzden yakalaması ya da öldürmesi biraz daha kolaydır. Kurt sineğini öldürürseniz etrafına larvalar bırakacağı için biraz daha dikkatli şekilde yok etmeniz gerekir.

Bu sinek türü uçarken karasineğe göre biraz daha gürültülüdür. Ayrıca bu sinek türü larvalarını evin her yerine bırakır. Hatta insanın çeşitli organlarına bırakabilir. Kurt sineği yavru sinek larvalarını insanın ağzına ya da gözünün içine bırakabilir. Bunun örnekleri köy yeri gibi bu tür hayvanların bol olduğu yaşam alanlarında sıklıkla görülür. Hatta bu kurt sineğinin insanın kulağının içine yavru sinek larvalarını bıraktığı ve bıraktığı insanı sağır ettiği bile tıp kayıtlarına geçmiştir. Yani bu sineğin insanı kör, sağır bırakma ihtimali vardır. Yine ağzına ya da boğazına bu sinekleri bıraktığı takdirde insanda boğazında kaşıntı ağrı gibi reaksiyonlar gösterebilir ya da çeşitli hastalık mikroplarını insana bulaştırabilir. Bunun gibi sebepler yüzünden kişi bu sineği gördüğü vakit öldürmeye, yok etmeye ya da evinde sinek larvalarının bulaşmasını istemiyor ise en iyi ihtimalle evden kovmaya çalışmalıdır.

Kurt sineğinin ağız, boğaz, göz ya da kulağınızın içine yavru sinek larvalarını bıraktığını düşünüyorsanız. Yapacağınız ilk şey ivedilikle bir doktora başvurmaktır. Doktora uzak bir mezra ya da köyde yaşıyorsanız doktora gitmeniz zor görülüyorsa eğer larvaların ağzınızda olduğunu düşünüyor iseniz 4 ya da 5 gün boyunca bir ya da iki su bardağı sirke içmeniz ve sirke ile gargara yapmanız bu sorununuza çözüm olabilir. yine gözünüzde böyle bir sorun yaşıyorsanız canınızı biraz acıtsa da gözünüze biraz limon suyu sıkmak ya da gözünüze çiğ et bastırmaktır. Ancak ne olursa olsun bunlar tam çözüm olmaya bilir. En garanti ve kesin çözüm bir uzman doktora başvurmaktır.

]]>
Ultrasonik Sinek Kovucu https://www.sinek.gen.tr/ultrasonik-sinek-kovucu.html Sat, 01 Dec 2018 18:14:31 +0000 Ultrasonik Sinek Kovucu, Ülkemizde özellikle yazın başlarından itibaren büyük sıkıntı yaratan sinekler (özellikle sivrisinek) üzerinde incelenmeler yapılarak çeşitli sinek kovucular araştırılmıştır ve üretilmiştir. Ultrasonik Sinek Kovucu, Ülkemizde özellikle yazın başlarından itibaren büyük sıkıntı yaratan sinekler (özellikle sivrisinek) üzerinde incelenmeler yapılarak çeşitli sinek kovucular araştırılmıştır ve üretilmiştir. İlk önce basit bir ultrasonik sinek kovucu yapılmıştır. Burada önemli olan, sesin frekansının değeridir. Bu frekans üzerinde bilim adamları ve muhendisler birçok araştırma yapmışlardır. Sonuç olarak insanı sokan dişi sivrisinekler olduğu tespit edilmiştir ve bunları yaşam yerlerinden uzaklaştırılması için çareler aranmış. Agresif erkek sivrisineklerin ve baş düşmanları olan yusufçuk (Dragon fly)  sinekler kanat çırpış frekanslar sinekleri kaçırttığı görülmüş ve sistem bunun üzerine inşa edilmiştir. Sonuç olarak, dünyada birçok hastalığa neden olan sinekleri kovmak için, ucuz basit bir elektronik devre tasarlanmış ve uygun frekanslarda sesler ve ultra ses oluşturulmuştur. Bazı bilim adamları cihazın zararsız ve kokusuz elektronik cihazlar olduğunu, fakat çok fazla etkili olmadığını belirtmektedirler. Piezo elektrik diskin ( transducer) farklı ve ayarlanabilir bir biçimde, frekansta titreşim yapabilmesi için basit bir elektronik devre yapılmıştır. Bu özel tasarlanmış osilatör devresi ilk olarak literatüre girmiştir. Çift transistor üzerine inşa edilen osilatör devreleri, çalışmada LM555 ya da LM556 gibi bütünleşmiş yonga kullanılarak osilatör devresinde ana elaman olarak kullanılmıştır. 

Çalışma Mantığı; Burada önemli olan nokta çıkış frekansı, yani enerji aktarımı yapan transducerin yayacağı ses dalgasının boyutu ne olmalıdır. Bunun için birçok bilim adamı ve mühendisler araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmacıların bilgisi ışığında bazı üretici firmalar aşağıdaki verilere göre frekans belirlemişlerdir. İncelemeler ve gözlemler sonucu İnsanı ve hatta hayvanları sokan sivrisinek türü dişi sivrisineklerdir ve çalışmalar bunun üzerine yoğunlaştırılarak sineği kaçırtan izlerin neler olduğu saptamıştır. Bunun tipik örneği saldırgan ve azgın olan erkek sivrisineklerin kanat çırpış frekansı olduğu görülmüş. Dişiler bu kanat çırpış seslerini duydukların anda erkeklerden kaçmaktadırlar. Ayrıca sinekleri rahatsız eden ve kaçırtan diğer bir sesin, baş düşmanları olan yusufçuk ( Dragon- fly) denilen iri sineklerin sesidir. Bunların kanat çırpış frekanslarında sinekleri kaçırmaktadır. Bunların yapısı, uzun ince gövdeli ve 4 kanatlıdırlar.  

Cihaz İncelemesi; Bu frekansı bulmak için, ultrasonik sinek kovucu yapan firmalarla bağlantı kurulmuş. Ticari bir sır olması nedeni ile frekans değeri çok gizli tutulan, 2 cihaz Kanada’dan getirtilmiş ve cihazların ürettiği sinyalin frekansı, osiloskopla ve frekans metre ölçülmüş farklı sesler yanında, erkek sivrisinek ve sineklerin ana düşmanı olan yusufçuğun kanat çırpış frekansları tespit edilmiştir. Bu nedenle 2 ayrı frekansta ses üreten iki ayrı osilatör devresi olduğu görülmüş. Birinci devre, yusufçuk sineğinin kanat çırpış frekansında ses üretmek için oluşturulmuştur, Ossilatör devresinin frekansı 32 kHz lik ilgili devre elemanlarının R-C değerleri değiştirilip elde edilmiştir. İkinci elektronik devre ile daha yüksek olan 22 kHz frekansta ultra ses üretilmiştir. 
Sonuç olarak ultrasonik sinek kovucu, dünyada birçok hastalığa neden olan sinekleri yaşanılan ortamdan kovmak için, uygun dalgalarda ultrases ve ses oluşturmak için, basit ucuz bir elektronik devre olarak tasarlanmıştır.
]]>
Sinek Larvası https://www.sinek.gen.tr/sinek-larvasi.html Sun, 02 Dec 2018 15:09:24 +0000 Sinek Larvası, sinek larvası deyince birçok insanın aklına eminim hijyen olmadığı bir çevre, mikrop yayabilecek canlılar geliyordur. Ancak sandığımız gibi değil, sinek larvası, tıp bilim dünyasında, yaraları iyileş Sinek Larvası, sinek larvası deyince birçok insanın aklına eminim hijyen olmadığı bir çevre, mikrop yayabilecek canlılar geliyordur. Ancak sandığımız gibi değil, sinek larvası, tıp bilim dünyasında, yaraları iyileştirici, ölü dokuları yok ederek, deriyi eski haline getirmesi, yaradaki hastalıklı hücreleri iyileştirmelerine değin birçok faydası bulunur.

Gerçekten sinek larvalarının faydası saymakla bitmez, özellikle de tabiatta ölmüş bir canlının leşini yerler ve birçok salgın hastalığın ortaya yayılmasını önlerler. Sinek larvalarının oluşumu, sineğin yumurtalarını ölmüş bir canlı leşinin üzerine bırakmasıyla başlar, sinek yumurtasını bırakmasından sonra 1-2 gün içerisinde larvalar üremeye başlar ve ölü, leş haline gelmiş bu  eti tamamı bitene kadar sinek larvası durmaksızın yerler. Bu şekilde ölü bir canlının leşinden oluşması muhtemel bir salgın hastalık tamamen yok olur.  

Sinek Larvası Üretimi: Şimdi, bu larvaların olta balıkçılığı için kullanılmasını anlatalım. Bu larvalar hem deniz hem de tatlı su balıkçılığı için çok iyi birer yem olurlar. Görüntüsü beyaz, bildiğimiz kurt şeklinde, balıkların hemen ilgisini çekerler. Peki bu larvalar nereden bulunur, nasıl üretilir Larva üretmek aslında çok kolay bir olaydır, özellikle yaz mevsiminde sineklerin her yerde çoğalması ile larva üretimi daha da kolaylaşır. Larva üretimi bir yenge ile kolayca yapılır Bunun için avuç içi büyüklüğünde bir yengeci güneşin dik geldiği ve sineklerin rahatça görebileceği, kokusunu alabileceği bir yere koyulur. Burada susuz kalan yengeç kısa bir süre içinde ölecek ve hafif bir koku yaymaya başlar. Bu kokuyu duyan sinekler hemen yengecin başına üşüşür ve yumurtalarını yengecin uygun buldukları bir yerine bırakırlar böylece ilk aşama tamamlanmış olur (sineklerin yumurtalarını bırakmaları ve aynı sinek larvası gün içinde gerçekleşir) Yumurtalar bırakıldıktan sonra 1-2 gün içinde larvalar oluşmaya başlar ve yengecin iç organlarını yerler. İkinci günün sonunda yengecin kabuğu altında etin büyük bir kısmı biter ve larvalar olgunluğa erişir, larvalara dışarıdan bakıldığında görülmez. Larvaları, yengeç kaldırıldığında ya da içini açtığınızda görülür, bu sebeple yengeci bir gazete kağıdı veya karanlık bir siyah poşet içine koymak daha doğru olacaktır.

Sinek Larvası Muhafaza Edilmesi: Larvanın korunmasının tek yolu, sıcak, nemsiz bir gazete kağıdı, karton ya da torba içinde saklanır. Kısaca üredikleri çevreden uzaklaştırmadan kullanmak ve muhafaza etmek daha uygun olur.

]]>
Bebek Sinek Kovucu https://www.sinek.gen.tr/bebek-sinek-kovucu.html Mon, 03 Dec 2018 14:14:37 +0000 Bebek Sinek Kovucu, Genellikle gece yarısı uykularımızdan uyandıran, bizleri sinirlendiren gece kalkıp sinek avlamamızı sağlayarak uykusuz bırakan canlılardır sinekler. Bizleri bu kadar etkileyen bu uçan canlılar çocuklarımız Bebek Sinek Kovucu, Genellikle gece yarısı uykularımızdan uyandıran, bizleri sinirlendiren gece kalkıp sinek avlamamızı sağlayarak uykusuz bırakan canlılardır sinekler. Bizleri bu kadar etkileyen bu uçan canlılar çocuklarımız ve bebeklerimiz üzerinde çok kötü etki yaratabilmekteler. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle sivrisineklerin üremesi ve evlerimize girip geceleri bebeklerimizin çocuklarımızın çeşitli yerlerini ısırmasıyla onlara kalitesiz gün geçirmelerine neden olmaktadır. Hal böyle olunca bizlerde camlara sinek teli yaptırmaktan, uyumadan önce odayı sinek ilaçlarıyla ilaçlamaya kadar varan bir çok önlem almak zorunda kalıyoruz. Fakat bunlar yeteri kadar önlem almadığı gibi sinek ilaçları bebeklerimiz için ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir. Fakat günümüzde kimya sanayi o kadar gelişti ki yetişkinler için üretilen sinek kovucuları, bebeklerin teninde alerji yapmayacak şekilde üretildiler. Bu sinek kovucular bebeklerin kıyafetlerinin kapatmadığı yerlere sürülüyor dolayısıyla sinek kovucunun içindeki kimyasal sinekleri rahatsız ederek bebeğinize yaklaşmasını önlüyor.

Bebek Sinek Kovucu Fiyatları

İnternette bir çok firmanın ürettiği  sinek kovucuları bulabilirsiniz fiyatları 15-30 Türk lirası ile değişmektedir. Fakat bu tür kimyasal içeren maddeleri güvenilir yerlerden almanız bebeğinizin sağlığı için önem arz etmektedir. 
]]>
Bebeklerde Sinek Isırığı https://www.sinek.gen.tr/bebeklerde-sinek-isirigi.html Mon, 03 Dec 2018 23:12:30 +0000 Bebeklerde Sinek Isırığı, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında maalesef sık sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu ısırıkların büyük bir kısmını ise sivrisinek ısırıkları oluşturur. Ve bebeklerimizin hass Bebeklerde Sinek Isırığı, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında maalesef sık sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu ısırıkların büyük bir kısmını ise sivrisinek ısırıkları oluşturur. Ve bebeklerimizin hassas ciltleri ise bu ısırıklara daha çabuk tepki vermektedir. Sivrisinek ısırıkları genel olarak kaşıntılı ısırıklar olup bir çok kez hiçbir tedavi uygulamadan kendi kendine geçecektir. Elbette anne olarak en hassas tarafımız çocuklarımız fakat endişeye kapılmadan kendiliğinden geçtiğini görmek bizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Sivrisinek ısırdığı zaman bir çok kimyasal maddeyi bebeğin cildine zerk eder. Böylece bebeğin hassas cildi ve bağışıklık sistemi bu ısırıklara karşı tepki vermeye başlar. Aslında endişe etmemizi gerektirecek bir durum olmadığını üstüne basa basa söylemekte fayda var, zaten anneliğin vermiş olduğu hassasiyetle birlikte bebeğimizdeki en ufak değişimler hemen dikkatimizi çeker. Bu ısırıklarda oluşabilecek belirgin özellikler ise şunlardır,

 • Kızarıklık
 • Kabarıklık
 • aşıntı
 • Ve bebeğimizin cildi çok hassas ve duyarlı ise küçük su kesecikleri oluşur. 

Bu durumlarda  evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz basit yöntemlerle bebeğimizin rahatlamasına büyük ölçüde yardımcı olabiliriz. Bu uygulamalara kısaca bir göz atalım,

 • Eğer yeni bir ısırık ise soğuk kompres uygulaması çok etkilidir. Bir kaç adet buz küpüne havlu veya benzeri hijyenik olduğundan emin olduğumuz bir bez sarılarak hafif, hafif ısırık yerine 10 saniye kadar bir kaç defa olacak şekilde uygulayabiliriz.
 • Hepimizin evlerimizde çokça kullandığı karbonat işe yarayacak yöntemlerden bir diğeridir. Burada karbonatın alkali olma özelliğinden faydalanabiliriz. Karbonatlı suya batırılmış bir pamuk yardımıyla sinek ısırığı olan bölgeyi temizleyerek kaşıntıyı engelleyebiliriz.
 • Yine aynı şekilde elma sirkesine batırılmış pamuk ile ısırık bölgesi silinebilir. Bunlar hem bebeğimize zarar vermeyecek hem de rahatlatıp kaşıntıyı durduracak yöntemlerdir.
 • Eğer  bebeğimiz ağlıyor ve huzursuz ise ısırılan bölgeye sert bir cisimle hafif bası uygularsak bebeğimizin hemen rahatladığını görürüz. Bunu tırnağımız yada bir kalem yardımı ile yapabiliriz. Tırnak yada kalemi ısırılan bölgeye bebeğimizin canını acıtmadan hafif hafif 10 saniye kadar bastırmamız yeterlidir.

Ve yine doktor önerisi ile kullanabileceğimiz kortizonlu kremler ve antialerjik jeller mevcuttur. Fakat üstüne basa basa tekrar etmekte fayda var hele ki bebeklerimiz söz konusu ise kendi kafamıza göre ilaç kullanmak kesinlikle doğru değildir. Mutlaka uzman bir doktorun yazdığı reçeteye göre hareket etmeliyiz. Fakat sinek ısırıklarında çoğunlukla tedavi uygulamaya gerek yoktur. Kendiliğinden bir kaç gün içinde düzelecektir. Seyrek görülmekle birlikte sivrisinek ısırığından sonra bebeğimizin vücudunun diğer bölgelerinde de kızarıklık oluşmuşsa genel bir alerjiden bahsedilebilir. Sivrisinek alerjisi sık rastlanan bir alerji türü değildir. 5 yaş altındaki çocukların sinek ısırmalarında daha fazla hassasiyet göstermeleri çok normaldir. Özellikle göz kapağı, kulak bölgesi gibi cildin diğer bölgelerine oranla daha hassas olan yerlerdeki ısırmalar anne ve babaları daha çok tedirgin edip korkutur. Bu gibi durumlarda doktorumuzla bağlantıya geçerek antialerjik bir şurup yada kortizonlu bir krem önerilebilir.

Tabi ki bu bebeklerde sinek ısırığı meydana gelmemesi için en önemli şey koruyucu ve basit tedbirlerin uygulanmasıdır. Bunlara bir göz atmak gerekirse, yaz aylarında sık sık pencerelerimizi açmak zorunda kalırız. Basit bir yöntem olan camlara sineklik taktırmak sineklerin içeri girmesini büyük ölçüde engeller. Aynı zamanda sineklerin çokça bulunduğu bataklık su birikintisi gibi alanlardan uzak durmak bu tip alanlarda bulunmamız gerekiyorsa bebeğimizin kollarını ve bacaklarını kapatacak şekilde kıyafetler tercih etmemiz korunma açısından faydalı olacaktır. Yine bebeklerimiz için ilk 2 aylık dönemden sonra sivrisinek kovucu ilaçları doktorumuza danışarak kullanabiliriz. 

]]>
İspanyol Sineği https://www.sinek.gen.tr/ispanyol-sinegi.html Tue, 04 Dec 2018 18:10:48 +0000 İspanyol Sineği, bir çeşit bayan azdırıcı bir damladır. Kadınlarda cinsel isteksizlik günümüzde en yoğun yaşanan özel hayatın yani cinsel sorunların başında yer almaktadır. Ortaya çıkan bu sorun sadece kadınları değil İspanyol Sineği, bir çeşit bayan azdırıcı bir damladır. Kadınlarda cinsel isteksizlik günümüzde en yoğun yaşanan özel hayatın yani cinsel sorunların başında yer almaktadır. Ortaya çıkan bu sorun sadece kadınları değil eşlerini yani partnerini de oldukça rahatsız edici bu durum haline gelir. İspanyol sineği yani bayan azdırıcı damla hemen bu noktada çözüm sunuyor ve kadında olan cinsel birleşmede isteksizlik halini ortadan kaldırarak tam bir azgın kadın haline getiriyor. İspanyol sineği uzun zamandır Türkiye' de satışı yapılan bayan azdırıcıdır. Bu ürünün içinde bulunan bitki özleri sayesinde kullanan kişide ürünü aldıktan yaklaşık olarak 15-30 dakika arasında etkisini gösterir. Bu sayede kadınların günlük yorgunluk, iş stresi evdeki sorunlar veya kadınların günlük hayatında olan şeylerden dolayı ortaya çıkabilecek cinsel hayattaki isteksizlik ortadan kalkmış olacaktır. İspanyol sineğini kullananların tekrarlayan alımları bu ürün işe yarıyor mu diye soran insanlar için güzel bir cevap oluyor. Kullanımına gelirsek eğer alkol ve asitli içeceklerin beraberinde kullanmamanızı tavsiye edebiliriz. Bu durumlarda etkisini çok az biçimde ortaya çıkıyor. İspanyol sineğinin kullanımı oldukça basittir. Bu damlayı alkolsüz ve asitsiz içeceklerin içine bir kaç damla koymanız yeterli olacaktır. Bu ürünü kullanmak iki şekilde olur, biri kadınlar ilişkiden önce direkt olarak ağza 3-4 damla damlatarak başlıyor, diğer kullanım ise herhangi bir içeceğin içine 5-7 damla damlatarak oluyor. 

İspanyol Sineği Kullanımında Görülen Sonuçlar
 • Cinsel hayattaki yaşamında isteksizlik şikayetleri olan bayanların bu sorununu ortadan kaldırır.
 • Cinsel açıdan tahrik olmalarına destek veriyor, dürtülerini harekete geçiriyor. 
 • Kadınlarda genital duyarlılığını partnerlerin memnun edecek şekilde maksimum seviyeye çıkarır. 
 • İspanyol sineği orgazm gücünü arttırır ve bu sayede kadınların kolaylıkla orgazm yaşamalarını sağlamaktır.
 • Kokusu ve rengi yoktur, bu nedenle kendini belli etmez.
 • Eşinizde olan bu değişime siz bile inanamıyacaksınız. Bu etki kendini ürünü aldıktan hemen 10-30 dakikada kendini gösterir. 
 • Sinir sistemi düzenler, cinsel hormonların üretimine katkı sağlar.
 • Cinsel ilişki halinde alınan zevki kat kat arttırır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve kadını ilişkiye hazır olmasını sağlar. 
 • İspanyol sineği damlanın hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.
]]>
Kör Sinek https://www.sinek.gen.tr/kor-sinek.html Wed, 05 Dec 2018 14:52:58 +0000 Kör Sinek, Psychodidae ailesinden gelen kör sineğe halk arasında kanalizasyon ya da lağım sineği de denir. Özellikle tuvalet fayanslarında gördüğümüz küçük beyaz, gri ya da sarı renkte olabilen bu sineğin kanatları b Kör Sinek, Psychodidae ailesinden gelen kör sineğe halk arasında kanalizasyon ya da lağım sineği de denir. Özellikle tuvalet fayanslarında gördüğümüz küçük beyaz, gri ya da sarı renkte olabilen bu sineğin kanatları biraz daha şeffaftır. Normal sineğe göre çok küçük olan kör sineğin boyu yaklaşık olarak 1-1,5 mm arasındadır. Hemen hemen her tuvalette görülen bu küçük kanatlı yaratıklar besinlerini kanalizasyondan sağlarlar, yaşam alanı burasıdır. Bu yüzden kör sineklerin bir diğer adı da lağım sineğidir.

Bu sinekler sanılanın aksine insana herhangi bir hastalık bulaştırmazlar. Biraz akılsızca hareket ederek insanların ağzına ya da burnuna kaçıp ölmesi dışında herhangi bir zararları yoktur. Ancak evinizde bu sinekler çok fazla larvasını bırakırsa yani bir kör sinek istilası ile karşılaşırsanız bu durum çok can sıkıcı bir hale dönebilir. Artık kişiye önlem almaktan başka çözüm yolu bırakmaz. Artık kör sinekle mücadele kaçınılmaz hale gelebilir.

Kör Sinek ile Mücadele

Kör sinekle ey iyi mücadele yolu bunların yumurtalarını ya da larvalarını biriktirdiği borularda üreme için kullandıkları yerleri temizlemektir. Evinizde artık öldüremeyecek fazla kör sinek var ise ya da sinek istilasına uğramışsanız yakın bir yerde tıkanmaya yakın ya da tıkanmış bir gider ya da kanalizasyon borusu vardır. bu borunun bulunması tıkanıklığa neden olan pisliğin temizlenmeniz gerekmektedir. Genellikle boru açıcı kimyasal maddeler bu tür durumlar için etkili olamamaktadır. Yapılacak en etkili ya da garanti çözüm boruyu fiziksel olarak temizlemektir. Bu sayede larvaları da yok ettikten sonra yapacak tek şey yetişkin kör sinekleri öldürmektir. Bu kör sinekler yaklaşık olarak 20 gün yaşayabilirler. Yumurtalarını bırakacakları yerleri yok ettikten sonra yetişkin kör sinekleri öldürmek ya da 1 ay kadar beklemek sorunu tamamıyla çözer.

Kör sineklerin çok iyi bir uçuş yetenekleri yoktur. Kör sinekler uçarken düzensiz bir rota çizerler ve sarsak hareket ederler. Ev sakinleri çok ender şekilde kör sinek istilasına uğrarlar. Kör sinekler çok küçük olduğu için genellikle ev sahipleri erişkin kör sineklerin farkına varırlar. Bu kör sinek istilası çok nadir görüldüğü için ev sahipleri bazen nasıl müdahale edeceklerini bilmezler. Bazı durumlarda ev sahipleri bu kör sinekleri yok etmek için kanalizasyon borusuna çamaşır suyu dökmeyi denerler. Ancak çamaşır suyu borudan hızlı bir şekilde geçtiği için genellikle kör sineğinin larvaları bıraktığı yuvaların sadece üst kısmına zarar verir. Bazen o kadar bile etkili olmaz. Yani boruya çamaşır suyu dökmek sorununuza etkili bir çözüm getirmez. Kör sinek istilasından korunmanın en etkili yolu düzenli aralıklarla kanalizasyon boruları temizlemek ve erişkin kör sinekleri kontrol altında tutmaya çalışmaktır.

]]>
Ağrı Sinek Yaylası https://www.sinek.gen.tr/agri-sinek-yaylasi.html Thu, 06 Dec 2018 00:49:10 +0000 Ağrı Sinek Yaylası, Ağrı ve Iğdır illeri arasında Ağrı’nın en önemli yaylalarından biridir. Yaylanın rakımı 2.500 metredir. Yayla; 39° 50' 33.77" N  43° 29' 7.09" E Koordinatları arasında yer alır. Sinek ve Ağrı Sinek Yaylası, Ağrı ve Iğdır illeri arasında Ağrı’nın en önemli yaylalarından biridir. Yaylanın rakımı 2.500 metredir. Yayla; 39° 50' 33.77" N  43° 29' 7.09" E Koordinatları arasında yer alır. Sinek ve komşu Aladağ Yaylaları, bu bölgede en zorlu araziye sahiptir. Ağrı merkeze bağlı olan Sinek Yaylası hayvancılık ile uğraşanların geldiği bir yayla olup, bu yaylada zaman zaman kurtların küçükbaş hayvanlara saldırıları gerçekleşir.

Ağrı Sinek Yaylası; ilkbaharda karlar erimeye başladığı zaman, yaylalar hayat ve canlılık kazanmaya başlar. Rengarenk çiçekler, göçmen kuş cıvıltıları ve yemyeşil yaylaya yayılan sürüler, bakmaya doyulmayan bir tabiat güzelliği oluşturur. Buz gibi kaynak suları, serin ve temiz hava bu yaylada her zaman vardır. Ağrı Sinek Yaylası yeşillik ve tazeliğini Ağustos ortalarına kadar korur. Yaylanın gidilebilmesi mümkün her tarafına devlet tarafından yol yaptırılmıştır.

Ağrı Balık Gölü: Ağrı Sinek Yaylası üzerinde bulunan bir lav gölüdür. Taşlıçay'a 40 km olan bu göl, Doğubeyazıt’ın 2245 metre olan rakımı ile ülkemizin en yükseğinde bulunan gölüdür. 34 km karelik yüzölçümü olan gölün derinliği 100 metreden fazladır. Gölün çevresinde kurulu 10 tane köy bulunur. Doğubeyazıt’ın içme suyu da bu gölden sağlanır. Bu gölde özel bir tür Alabalığı ve çok lezzetli Sazan Balığı bulunur. Gölün çevresinde yaşayan köy halkı geçimini balıkçılık ve hayvancılık ile sağlar. Ağrı balık gölünün ortasında üzerinde tarihsel kalıntıları bulunan 4 dekarlık alanında bir de Ada bulunur. Kışın tam olarak donan gölde, yazın yerli ve yabancı turistler için tekne turu düzenlenir. Ağrı balık gölü muhteşem günbatımı ve Ağrı dağı manzarası kartpostallara konu olan güzelliği ile görülmeye değer bir doğa harikasıdır.

Ağrı Sinek Yaylası Balı: 2000-2500 rakımda Türkiye’nin en yüksek yerinde  patentli bal üretimi yapan arıcılar buranın doğal ve organik olan balının şifa kaynağı olduğunu belirtmektedirler. 

]]>
Sinek Savar https://www.sinek.gen.tr/sinek-savar.html Thu, 06 Dec 2018 01:54:29 +0000 Sinek Savar, sinekleri öldürmede kullanılan doğal ve yapay ilaçların tümüdür. Sinek savar ilaçları zehirsiz,güçlü yapışkan, sızdırmaz kolay kullanımı ile sineklere karşı etkili mücadele gösterir. Si Sinek Savar, sinekleri öldürmede kullanılan doğal ve yapay ilaçların tümüdür. Sinek savar ilaçları zehirsiz,güçlü yapışkan, sızdırmaz kolay kullanımı ile sineklere karşı etkili mücadele gösterir. 

Sinekler özellikle yaz aylarında kendini daha çok belli etmektedirler. Bir çok kişi için kabus olup rahatsız ederler. Sinekleri kovmada kullanılan bazı sinek savarlar, sinekleri minimize etmede etkili yol olarak kabul edilir. Sinek ve sivrisinek benzeri türlerden korunmak ideal çözüm olarak sinek savar lambalar kullanmak gerekir. Bir çok firmanın üretiği ilaçlar sayesinde sineklerle olan sıkı mücadelede çoğu zaman bireyler galip gelmektedir. Sineklerle birebiri mücadele etmek çok zor yakalama, kovma vb. durumlar gibi. Ancak spreyli kokular kullanılarak baş edilebilir. Sinek savar ilacı kullandıktan sonra ölen sinekleri iyi temizlemeliyiz. Özellikle yemek yenileceği zaman sinek savar ilacı kullanılmamalıdır. Çünkü sinek savar ilacı kullanıldığı zaman sinekler mayışır ve yemeğin içine düşebilir. Sinek savar denildiğinde sadece akla spreyli kokular gelmemelidir. Sineklik kalkanı, hem sineklerden hemde başka haşeretlerden korunmak için iyi bir yöntemdir. 

Yapay sinek savar ilacı nasıl yapılır
 • Bir su bardağı üzüm ya da elma sirkesi
 • Biraz kekik, nane, biberiye ve lavanta
Yapılışı: Bütün malzemeleri bir araya getirdikten sonra, kekik, nane, biberiye, ve lavantayı cam kavanozun içine bırakıp arından sirkeyi döküyoruz. İyice çalkaladıktan sonra serin yerde muhafaza edilir ve her gün bir iki defa çalkalandıktan sonra aynı şekilde muhafaza edilir. İki haftadan sonra kavanozdaki malzemeleri süzdükten sonra suyu vücudumuza, cildimize sürebiliriz.

Sinek savar kullanırken dikkat edilecek hususlar
 • Alerji ve gözlerde yanmalara sebebiyet verdiği için kullanırken dikkat edilmelidir.
 • Çocuklarda yara varsa mümkün mertebede ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Çocuk ve yetişkinler yatarken genellikle uzun pijama ve çorap giymeli ve ilaçlama işlemi yapılmalıdır.
 • Çocukların ellerine sürmemeye dikkat edilmeli aksi takdirde çocuklar ellerini, gözlerine ve ağızlarına götürebilirler. Bu da zehirlenmesine sebebiyet verir.
 • Sinek ilacı kullanırken, daha çok evin boş olduğu zamanda kullanılmalı. Böylece hem koku gitmiş olur hem sinekler etkisiz hale gelir. 
 • Bilgimiz dahilinde olmayan sinek savar ilaçları gelişi güzel kullanılmamalı varsa kullanma kılavuzu önce okuyup daha sonra belirtilen şekilde kullanmalıyız.
]]>
Sinek Çiftleşmesi https://www.sinek.gen.tr/sinek-ciftlesmesi.html Thu, 06 Dec 2018 18:55:30 +0000 Sinek çiftleşmesi, diğer canlılarda olduğu gibi yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Canlılar çoğalmak ve nesillerin devamını sağlamak için çiftleşmek zorundadır. En azından büyük bölümü böyle. Bu faaliyet canlıları Sinek çiftleşmesi, diğer canlılarda olduğu gibi yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Canlılar çoğalmak ve nesillerin devamını sağlamak için çiftleşmek zorundadır. En azından büyük bölümü böyle. Bu faaliyet canlıların hepsinde aynı şekilde olmamaktadır. Belli bir çiftleşme dönemleri bulunmaktadır.Sinek, çift kanatlılar denen böcek grubundan eklem bacaklıların ortak adıdır. Bu gruba giren sinekler başlıca sivrisinek, büvelek, tatarcık ve kara sinektir. Sinek çiftleşmesi anına belli dönemlerde mutlaka denk gelmiştir. Peki sineklerin çiftleşmesi nasıl

Sinek çiftleşmesi
Sulak yerler başta olmak üzere birçok yerde sineklerle karşı karşıya gelme ihtimalimiz yüksektir. Sineklerin çoğalmaları yumurta bırakma şeklinde meydana gelmektedir. Karasinekler tek seferde 100'den fazla yumurta bırakabilmektedir. Yumurta ince, uzun ve beyazımsı bir yapıya sahiptir ve 8-12 saat arasında çatlar. Sinek çiftleşmesi sineğin türüne göre farklılık göstermektedir. Sivrisinekler uçarken çiftleşirler. Erkek sivrisineğin çiftleşebilmesi için erişkin duruma gelmesi gerekmektedir. Antenleri henüz yaş olduğu için dişi sineğin çiftleşme çağrısını duyamaz. Dişilerden çıkan titreşimler erkek sineğin çiftleşme isteğinin artmasına neden olur. Erkek sinekte dişisini tutabilmeye yarayan kıskaçlar vardır. Sinek çiftleşme olayı gerçekleştikten sonra dişi sivrisinek gelen spermi özel bir kesede korumaya alır. Dişi sivrisinek çiftleşme olduktan sonra kan emmeye başlar. Çünkü yumurtalar için besin gerekmektedir. Yumurtlama gerçekleştikten sonra 15 gün içerisinde larvalar 12 mm boya ulaşmaktadır. Bundan sonra 5 gün pupa dönemine geçerler. İçeride değişime uğrayan sineğin başında gelişen kabarcık kılıfı parçalamaya yarar. Karasinekler birkaç hafta yaşamaktadır. Karasinek, bu kısa ömrünü yoğun ve üretimli bir şekilde geçirir. Sinek çiftleşmeden sonra yumurtalarını 25 derece sıcaklıkta ve nemli bir yere bırakır ise bu yumurtalar 10 saat gibi kısa bir süre içerisinde açılırlar. Ortaya çıkan kurtçuklar sıvı maddelerle beslenirler. Kurtçuklar katı yiyecekleri sıvı hale dönüştürebilmek için kendileriyle ortak yaşayan bakterilere ihtiyaç duyarlar. Bu larvalar dışarıda bıraktığımız yiyeceklerin üzerilerine bırakılabilir. O yüzden sineklerin çok olduğu bir yerde yaşıyorsanız, sinek çiftleşmesinden sonra ne kadar hızlı ürediklerini gözardı etmemeniz gerekmektedir. 
]]>
Yeşil Sinek https://www.sinek.gen.tr/yesil-sinek.html Fri, 07 Dec 2018 14:28:22 +0000 Yeşil Sinek; sineklerin efendisidir. Yeşil sinek, maggot terapi denilen bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Maggot terapi yeşil sinek larvalarının derin yaralar üzerine yerleştirilerek temizlenmesi ve iyileştirmesi yöntemi Yeşil Sinek; sineklerin efendisidir. Yeşil sinek, maggot terapi denilen bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Maggot terapi yeşil sinek larvalarının derin yaralar üzerine yerleştirilerek temizlenmesi ve iyileştirmesi yöntemidir. Yeşil sinek, bombalama, mayın patlaması, diyabet hastalarının yatak yaralarında ve diğer bütün yara çeşitlerinde iyileştirici bir yöntem olarak kullanılabilmektedir. Yeşil sinek larvaları tedavi yöntemi olarak pek çok ülkede yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yeşil sinek larvaları antibiyotik görevi görmek ile birlikte Allantoin diye bir madde salgılayarak yaranın kapanmasını da kolaylaştırmaktadır. Yeşil sinek larvaları sayesinde cerrahi müdahale gerektiren derin yaralar kolaylıkla iyileştirilebilmektedir. Yeşil sinek iki kanatları veya çift kanatlı olabilir. Yeşil sinekler çabuk ürerler. Yeşil sineklerin ömürleri dokuz ile yirmi bir gün arasındadır. Yeşil sinekler genellikle yerleşim alanlarında görmektedirler. Yeşil sinekler yumurtalarını genellikle hayvan pisliklerine bırakırlar. Yeşil sinek larvalarında üç çeşit enzim saptanmıştır. Yapılan araştırmalarda yeşil sineklerde serin proteinaz, aspartil proteinaz ve metallo proteinaz enzimleri saptanmıştır.

Maggot Terapi;

Yeşil Sinek larvaları ile yapılan bu terapide ortalama olarak yüzde ile iki yüz yeşil sinek larvası derin yaralar üzerine konulmaktadır. Yeşil sinek larvaları bir ile dört gün içerisinde yaraları temizlemektedir. Derin yara üzerine bırakılan her bir yeşil sinek larvası salgıladıkları antibiyotik sayesinde yirmi beş miligram ölü doku yemektedirler. Yeşil sinek larvalarının bir gün içerisinde bir santimetreye kadar iyileşme sağladıkları gözlenmektedir. Yaraların üzerine bırakılan yeşil sinek larvaları antibiyotik görevi görmek ile birlikte salgıladıkları diğer maddelerle yaranın iyileşmesini ve kapanmasını sağlamaktadırlar.

Ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda yeşil sinek larvalarının etkinliği kanıtlanmıştır. Laboratuvarda yeşil sinek larvaları üretilmektedir. Laboratuvarlarda üretilen bu sinek larvaları stilize edildikten sonra yaralar üzerine bırakılmaktadır. Yeşil sinek larvalarının yüzde seksen oranında iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Maggot terapi sırasında larvalar kesinlikle sağlam ve sağlıklı dokuya zarar vermezler. Yeşil sinek larvaları yapıları gereği hızlıca beslenmek isterler ve nekrotik dokuyu yemek için acele ederler. Yeşil sinek larvalarında antibiyotik etkisi yaratan iyonlar vardır.  Larvaların salgıladığı sekresyonların içindeki potasyum iyonunun dış ortama salınımı ile olmaktadır. Yeşil sinek larvaları ayrıca yara üzerine amonyak ve kalsiyum karbonat gibi alkali maddeler salgılar ve yaranın pH değerini alkaliye çevirerek etki eder. Yeşil sinek larvaları içerisinde bulunan allantoin, amonyum, kalsiyum karbonat ve üre gibi maddeler sayesinde nekroz dokunun oksijen miktarını artırarak iyileşmeyi sağladığını ifade edilmektedir.

Sineklerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Pekçok çeşidi genellikle hastalık yapıcı olarak bilinmektedir. Yeşil sinek ise tam tersi insan sağlığı için çok önemlidir. Yeşil sinek için söylenen sineklerin efendisi deyimini kesinlikle hak etmektedir. 
]]>
Rüyada Sinek Görmek https://www.sinek.gen.tr/ruyada-sinek-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 08:43:48 +0000 Rüyada sinek görmek, pis ağızlı, kişiliği bozuk halka zararı dokunan kişiye, yolculuk yapmayı düşünen kişinin üzerine rüyasında sinek konması halinde bu yolculuktan vazgeçmesinin kendisi için hayırlı olacağına, herhangi Rüyada sinek görmek, pis ağızlı, kişiliği bozuk halka zararı dokunan kişiye, yolculuk yapmayı düşünen kişinin üzerine rüyasında sinek konması halinde bu yolculuktan vazgeçmesinin kendisi için hayırlı olacağına, herhangi bir malın üzerine sinek konduğunu görmek ise o mala gelecek zarara, rüyasında sineği öldürdüğünü görmek, hasta ise sağlığına kavuşmaya ve rahata, kulağına sinek girdiğini görmek, hayır ve berekete veya kötü bir kişinin aleyhinde söylediği sözlere üzülmeye, sineklerin bir yerde toplandığını görmek ise o yerde hayırlı bir rızkın meydana gelmesine yorumlanır. Başka bir yoruma göre ise rüyada sinek görmek, insanı rahatsız eden zayıf ve bulaşık düşmana, boğazına sinek kaçtığını görmek, zayıf düşmanlarından az bir fayda görmesine yorumlanır. Bazı tabircilere göre rüyada görülen sinek faydasız insana tabir olunur.

Rüyada sinek görmek Ebu Sait El Vaiz yorumu: Malının üzerine sineklerin toplandığını görmek hırsızlığa, kulağına sinek girdiğini görmek nimete, yemeğine sinek düştüğünü görmek rızkının kıskanılmasına, bir diğer yorumuna göre ise rüyada görülen sinek çok küfür etmeye, rüyasında sinek yediğini görmesi istemeyerek haram mal edinmesine yorumlanır.

Rüyada sinek görmek Tiflisi yorumu: Rüyada görülen sinek alçak karakterli insana, üzerinize sineklerin toplandığını görmek bu kişilerden gelir elde etmeye, kulağınıza sinek kaçtığını görmek, alçak karakterli kişilerden sizi incitecek laf duymaya yorumlanır. 

Rüyada sinek görmek Kirmani yorumu: Rüyada sineğin sizi ısırdığını görmek, bazı kişilerin sızı kıskandığına, ısıran sineği öldürmek, sizi kıskanıp çekemeyen kişiyi alt edeceğinize yorumlanır.

Rüyada sinek görmek çağdaş rüya yorumcuları: Rüyada sinek görmek, hakaret işitip üzüleceğinize, sineğin ağzınıza kaçması, cesaretli birisi ile iş yapacağınıza, Sineği öldürmek ve öldürdüğünüz sineğin öldürdüğünüz alete yapıştığını görmek, az emekle çok büyük başarılar elde edeceğinize, sinek öldürmek rakibinizi alt edeceğinize yorumlanır.

Rüyada sinek görmek diyanet rüya yorumu: Rüyada görülen sinek zayıf bir düşmana, bir diğer yorumda ise inatçı bir düşmana, boğaza sinek kaçması bu insanlardan menfaat göreceğine, rüyasında burnuna veya gözüne sinek kaçtığını görmesi ahlaklı birisinden fayda göreceğine, kulağına sinek kaçtığını görmek ahlaksız kişilerin hakkında yaptığı dedikoduları duyup üzülmesine, rüyasında sineklerin ısırdığını görmek evi veya ailesine basit saldırılar olabileceğine, rüyasında sinek yediğini görmek zayıf düşmanlarının malından faydalanacağına yorumlanır.    

Rüyada sinek görmek ihya rüya yorumları: Ağzı küfürlü düşük karakterli kimseye, üzerine konan sineğin uçması yolculuğa çıkacağına veya yolculuğa çıkacağı sırada rüyasında üzerine sinek konması o yolculuğun hayırlı olmayacağına, herhangi bir malın üzerine sinek konduğunu görmek o mal yüzünden zarar göreceğine, üzerine konan sineği öldürdüğünü görmek hayra ve sağlığa, hastanın üzerine konan sineğin uçtuğunu görmesi ecelinin yaklaştığına yorumlanır.

Rüyada sinek görmek Seyyid Süleyman yorumu: Sinek himmetsiz ve inançsız düşmana, çok sayıda sinek görmek çok küfür etmeye, malının üzerine çok sayıda sineklerin konması o malın hırsızlar tarafından çalınmasına yorumlanır, bazı tabirciler ise rüyada görülen sineğin hiçbir işe yaramayan insana tabir etmişlerdir. 
]]>
Sinek Kuşu https://www.sinek.gen.tr/sinek-kusu.html Sat, 08 Dec 2018 09:03:59 +0000 Sinek kuşu, Diğer adı kolibri olan sinek kuşu kuşgiller familyasının en küçük kuş türlerine verilen ortak bir isimdir. Sadece Amerika kıtasında bulunan bu kuşlar en az -20 derece sıcaklığa dayanabilirler. Çoğu parlak tüyle Sinek kuşu, Diğer adı kolibri olan sinek kuşu kuşgiller familyasının en küçük kuş türlerine verilen ortak bir isimdir. Sadece Amerika kıtasında bulunan bu kuşlar en az -20 derece sıcaklığa dayanabilirler. Çoğu parlak tüylere ve cezbedici görüntüye sahiptir ki bu özelliklerin doğacıların onlara hayran olmasına sebep olmuştur. Gagaları ince ve uzundur. İhtişamlı bir görüntüye sahip olan bu kuşun bilinen 300 den fazla türü vardır bunlardan kimi bir insanın sadece serçe parmağı boyutundadır. Bu kuş türünden olan ve Karayip adalarında yaşayan arı sinek kuşu dünyanın en küçük kuşu kabul edilir ve 1,8 gr ağırlığındadır.  Kanatlarını çırparken çıkan ses insanın ağzı kapalıyken ses çıkartmasına benzediğinden İngilizler bu kuşlara 'hummingbird' yani hımalayan kuş adını vermişlerdir. 

 Sinek kuşu Kainatın yaratıcısını kanıtlar gibi hayranlık bırakan özelliklere sahiptir. Bu kuşların en bilinen özeliği  o kadar hızlı kanat çırparlar ki havada asılı kalmış gibi görüntü oluştururlar. Türüne göre kanat çırpma sayısı değişmekle birlikte saniyede 15 ile 80 arası kanat çırparlar. Bu saniyeyi sayıla böldüğünüzde hızını tahmin edebiliyor musunuz Hızı ve manevra kabiliyeti oldukça yüksektir. Bu kuşun türlerinde saatte 90 km hızı yakalayanlar vardır. Ayrıca bu kuşlar geriye doğru uçuş yapabilir dikey uçuş hareketleri yapabilir.

 BU hareket potansiyeline sahip kuşlar gün içerisinde bu kadar enerjiyi sağlamak için genelde kendi vücut ağırlığından daha fazla besin olarak yüzlerce çiçek ziyaret ederler ve 12 saat uyurlar. Bu kuşlar ne zaman ve hangi çiçekten nektar aldıklarını bile unutmazlar. Böylelikle zaten almaları gereken yüksek enerjiyi hafızaları sayesinde gereksiz yere sarf etmemiş olurlar. Sinek kuşlarının kanatları diğer kuşlara göre farklıdır. omzu üzerinden her tarafa dönebilir kanatları. Bu farklı kanatları sayesinde çiçeklerin nektarlarını incecik gagalarıyla alırken havada sabit konumda kalabilirler ve tekrar gagasını çiçekten çıkarmak için sırt üstü uçabilirler.

 Sinek kuşların en sevdiği kırmızı çiçeklerdir. Tüm çiçekler ilgi alanına girse de kırmızı renge bayılırlar bu yüzden bazen kırmızı nesneleri çiçeğe benzetip garaja ya da bir odaya hapsolurlar ve muhtemelen kendini tehdit altında hisseden sinek kuşu içgüdüsel olarak tavana doğru uçuş yapar bu onun yorgun düşüp 1 saat içerisinde ölmesine neden olur bu yüzden sinek kuşunu yakalayıp dışarı atmalısınız. Merak etmeyin yakalanan sinek kuşu avuç içinde serbestçe yatar.

Çiçek nektarları ile beslenen sinek kuşları ince gagaları sayesinde özellikle dar boğazlı çiçeklerin nektarları emer ve bu çiçeklerin polenlerinin taşınmasında önemli rol oynarlar. Bir çok türü yavruları varken ve onları beslerken böcekte avlar ve yer.

Sinek kuşlarının yuvasını genelde dişi kuş yapar erkek sinek kuşları bu konuda pek yardımsever sayılmazlar, yuvaları özenle oluşturulmuş bir kap görünümünde ve dalların üstündedir. Yuvada bulunan yumartaların ebatları ortalama bir sinek kuşuna göre büyük sayılır. Kuluçka dönemleri 14-19 gün arası sürer.
]]>
Sinek Yumurtası https://www.sinek.gen.tr/sinek-yumurtasi.html Sun, 09 Dec 2018 03:39:37 +0000 Sinek yumurtası içerisinden ilk olarak sinek larvaları çıkmaktadır. Larva ve pupa(kurtçuk) döneminden sonra uygun ısıda 8-9 gün sonra ergin sinek halini alırlar. Bir haftada kanatlı sineğe dönüşür. İki kanatlı uçan b Sinek yumurtası içerisinden ilk olarak sinek larvaları çıkmaktadır. Larva ve pupa(kurtçuk) döneminden sonra uygun ısıda 8-9 gün sonra ergin sinek halini alırlar. Bir haftada kanatlı sineğe dönüşür. İki kanatlı uçan böceklerin geneline sinek denir. Dünyada her yerde yaşayabilen çok fazla nüfusa sahip olan canlılardır. Dünya genelinde 120 000, Türkiye genelinde 1170'den fazla sinek türü vardır. Genellikle sinekler, sıcak ve nemli ortamlarda, lağım, bataklık, kirli, temiz su birikintilerinde, insan ve hayvan dışkıları üzerinde yaşarlar ve bu alanlarda çok sayıda ve çok hızlı çoğalarak, her yerde uçmaya başlarlar. Sinekler, ortamda bulunan açıkta duran yiyecekler, besin kırıntıları, açıkta duran çöpler, sıcak ve nem ile birlikte insanların yaşam alanlarında daha fazla görülmeye başlarlar.

Sivrisinek, karasinek, tatarcık ve büvelek gibi en çok görülen sinek çeşitleridir. Sinek virüs, mikrop taşıyan bir canlıdır. Sinek türlerinden olan kara sineğin gözleri çok farklı olup, 400 bin gözcükten meydana gelir. Bu yüzden karasinek mükemmel şekilde görür. Karasinek dolaştığı her yere, kısa zamanda dışkı ve salyasını bırakarak etrafa mikrop, virüs saçıp hastalıklara neden olur. Sinek; dizanteri, hepatit, gıda zehirlenmeleri, kolera, verem, çocuk felci ve daha birçok hastalıkları bulaştırır.

Sinek baş, göğüs ve karın kısmından meydana gelmiştir. Erkek sinek, dişi sineği kanat çırpma sesinden tanır. Sineğin karın kısmında 3 çift ayağı bulunmaktadır ve karın yapısı oldukça esnektir. Erkek sineğin, dişi sinekten daha fazla esnek bir karna sahiptir. Sinek yumurtalarını pis sulara, sığ su kenarlarına, bataklıklara, çöplüklere, lağım suyu akarları etrafına bırakır. Çünkü bu sular, içerdikleri fotosentez yapabilen bitki öbekleri ve yeşillikler sayesinde, oksijen bakımından çok zengindir ve yumurtadan çıkan sinek yavrularının hızlı gelişimi ve büyümesini sağlar. Yumurtaların kırılması ile sinek yumurtasından kurtçuk şeklinde larvalar çıkar. Sinekler gece gündüz aktif olarak etrafta rahatlıkla dolaşabilir. Sineğin erkekleri meyve suları ile beslenir, dişi sinekler yumurta bırakmak için canlılardan kan emmeye ihtiyaç duyar. Her türlü meyvelerin suyunu emen erkek sinekler meyvelerin bozulmasına ve ürün kalitesinin düşmesine neden olur. inek ilaçlamasını bu gibi yerlere periyodik olarak düzenli olarak uygulamak gerekir.

Karasinekler ve sivrisinekler 3 kilometre gibi geniş bir mesafeye kadar uçabilirler, bu alanlarda uygun yaşam alanlarında ürerler ve canlıların yaşadığı ortamlarda beslenir ve yoğunlaşırlar.
]]>
Sinek Çeşitleri https://www.sinek.gen.tr/sinek-cesitleri.html Sun, 09 Dec 2018 10:54:25 +0000 Sinek çeşitleri, iki kanatlılar yada çift kanatlılar olarak bilinen böcek türleri takımından eklem bacaklılar grubundan olan bir hayvan çeşididir. Sinekler ince bir yapıya sahip, tıknaz vücutlu olup, baş göğüs v Sinek çeşitleri, iki kanatlılar yada çift kanatlılar olarak bilinen böcek türleri takımından eklem bacaklılar grubundan olan bir hayvan çeşididir. Sinekler ince bir yapıya sahip, tıknaz vücutlu olup, baş göğüs ve kafaları bulunan bir canlı türüdür. Kafa bölgesinde ağızları ve duyargalarının yanı sıra bir çift petek gözleri bulunur. Göğüsler birbiri içine geçmiş üç ayrı parçadan birlemiş ve bu halkaların her köşesinde ayakları vardır. Ağız parçaları çok kuvvetli bir emici özelliğe sahip olmaktadır ve koku almaları çok güçlüdür. Koklama organları duyargalarının hortumu ve ucunu oluşturan kırışıklıklar üzerinde bulunmaktadır ve bazı kokuların uyarısı bunların yanı sıra ayaklarında bulunan kılların algıladığı tatma tepkileriyle de desteklenir. Tüm bu özelliklere sahip olan sinek birçok farklı türe sahiptir. Her birinin farklı vücutları ve yapıları bulunan sinek çeşitleri ise;

 • Karasinek; uzunluğu 5-8 mm arasında, rengi genellikle koyu gri ve siyah olan uçabilen bir sinek türüdür. Diğer sinek türlerinin yanı sıra arka kanatlarının değişik yapısı ile oluşan halter adı verilen denge organı sayesinde en üstün uçma kabiliyetine sahip sinek çeşidinin başında bulunur. Her türlü gıda ve çöp artıkları ile beslenerek dünyanın en pis yerlerinde yaşamını sürdürdüğü için vücutlarına mikroplar ve bazı hastalık çeşitleri bulunur. Bir kişiyi ısırdığı zaman bu mikrop ve hastalıkları bulaştırıcı özelliğe sahip olduğu için bazen tehlikeli durumlar oluşması söz konusudur. Ayrıca bu durumun yanı sıra her beş dakikada bir dışkısını ve salgısını etrafa bırakarak bu şekilde de bazı hastalıkların oluşmasında etkili bir hayvandır. Bulunduğu yer üzerine 100-150 adet yumurtayı yığın halinde bırakır ve bu şekilde üreme işlemi olur. Bir karasinek ortalama 7-8 gün içinde gelişip büyür ve hızlı bir şekilde erginleşerek uçmaya başlar.
 • Sivrisinek; ince uzun ve narin bacaklı bir yapıya sahip olan, başları ve gövdesi birleşik tek yapıya sahip olan bir sinek türüdür. Gözleri çift ve oldukça büyük bir yapıya sahiptir ve burun koklama kuvvetleri oldukça güçlüdür. Diğer sinek türlerinin yanı sıra çok hareketli bir yapıları vardır ve vızıltı yapmaları ile bilinirler. Ayrıca kan emici bir özellikleri bulundukları için zarar veren bir sinek türüdür. Dişi sivrisinekler kan emerek yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirir iken, erkek sivrisinekler ise meyvelerin ve bitkilerin suyunu emerek beslenirler. Dişi sivrisinek üreyebilmek için kan emer ve yumurtalarını gene olarak kirli yağmur suları, bataklık, çeltik, havuz suyu veya teneke kapta birikmiş olan kirli su içerisine bırakır. Yumurtalarını bu tür yerlere bırakma sebebi ise bu sular fotosentez yapan bitki türlerinde faydalı oldukları için bol oksijene sahiptir ve yumurtadan çıkan yavruların hızlı büyüyüp gelişmesini sağlar.
 • Tatarcık; donuk ve sarımsı bir renge sahip, 1,5-3 mm arasında uzunluğa sahip, iki kanatlı ve uzun bacaklara sahip olan bir sinek türüdür. Gün boyunca karanlık ve nemli yerlerde gizlenerek, daha çok geceleri aktif olurlar. Sivrisineğe göre ısırdığı yeri daha fazla acıtır ve deride kaşıntı olmasına neden olmakla beraber şark çıbanı oluşumuna neden olur. Çok tehlikeli hastalıkların oluşmasına neden olan tatarcık dişisi kan emerek yaşamını sürdürür iken erkek tatarcık ise meyve şekerlerinden beslenir. Doğada, hayvan barınaklarında, mağaralarda ve evlerdeki loş ve nemli olan yerlerde yaşarlar. Tatarcık çok sayıda ürer ve etrafına birçok mikrop yayarak çeşitli hastalıkların oluşmasını kan yoluyla sağlar.
 • Büvelek; yaklaşık 2 cm uzunluğuna sahip olan, kısa boynuzlu, tıknaz gövdeli ve güçlü hortumlara sahip bir sinek türüdür. Memeli hayvanların derisini delerek beslenen büvelek kan emerek yaşamsa fonksiyonlarını sürdüren bir sinek çeşitleri arasındadır. Kan yoluyla hayvanlarda nokra denilen hastalığı ve buna benzer birçok hastalığı bulaştırır.
]]>
Meyve Sineği https://www.sinek.gen.tr/meyve-sinegi.html Sun, 09 Dec 2018 17:51:23 +0000 Meyve Sineği, bilimsel adı Drosophila olan küçük bir sinek cinsidir. Üyeleri ayrıca şarap sineği, sirke sineği, üzüm sineği ve posa sineği olarak da adlandırılır.Olmuş ya da olmamış meyvelerle bes Meyve Sineği, bilimsel adı Drosophila olan küçük bir sinek cinsidir. Üyeleri ayrıca şarap sineği, sirke sineği, üzüm sineği ve posa sineği olarak da adlandırılır.

Olmuş ya da olmamış meyvelerle beslenen bir tür olan Tephritidae familyasının üyelerine de meyve sineği adı verilir. Genetik araştırmalarda özellikle Drosophila melanogaster model organizma olarak kullanılmaktadır. Drosophila ve Meyve sineği terimleri genellikle Drosophila melanogaster ile aynı anlamda kullanılmasına rağmen Drosophila cinsi; davranışlarında, görünüşlerinde ve üreme ortamlarında farklılıklar taşıyan yaklaşık 1500 türü içinde barındırır.

Morfoloji

Küçük sineklerden oluşan Drosophila cinsinin üyelerinin renkleri soluk sarıdan kırmızı-kahverengiye ve hatta siyaha doğru değişiklik gösterir. Tümünün gözleri kırmızıdır ve çoğu türünün kanatlarında belirgin şekilde göze çarpan siyah desenler yer alır. Çoğu oldukça küçüktür (2–4 mm arası), acak bazıları, özellikle de Hawai türü olanlar bir ev sineğinden daha büyük olabilir.

Meyve Sineklerinin Çiftleşmesi

Meyve Sineği Drosophila çiftleşmek için karşı cinse çağrıda bulunurken kanatlarını kullanır. Erkek meyve sineği dişiye yakın bölgede, dişinin tüyle kaplı kanatlarının düzlemine dik açı yapacak şekilde yerini alır. Daha sonra bir ya da iki kanadını, türe göre 160 ile 300 hertz arasında değişen bir hız frekansıyla ona doğru çırpar. Meyve Sineği'nin minik kanatlarının titreşimiyle çok zayıf bir ses çıkar. Dişi sinek bu sinyali algılar tanır. Araştırmalara göre, havanın hareket biçimi, sineğin anteninin kökünde yer alan ve johnston organı adı verilen bir doku içindeki duyu hücreleri tarafından algılanır ve dişi tarafından çözümlenir. Oldukça karmaşık bir şekilde düzenlenmiş olan bu organda 30.000'e yakın duyu hücresi olduğu için bu karmaşık sistemin işleyişi biyologlar tarafından henüz açıklanamamıştır.

]]>
Helikopter Sineği https://www.sinek.gen.tr/helikopter-sinegi.html Mon, 10 Dec 2018 07:45:54 +0000 Helikopter sineği; gerçek adı yusufçuk böceğidir. Görünümü itibari ile tam bir helikopteri andırmasından ve havada durabilme yeteneğinden  dolayı bu şekilde adlandırılmıştır. Helikopter sineği canlılar arasında "odanata Helikopter sineği; gerçek adı yusufçuk böceğidir. Görünümü itibari ile tam bir helikopteri andırmasından ve havada durabilme yeteneğinden  dolayı bu şekilde adlandırılmıştır. Helikopter sineği canlılar arasında "odanata" böcek takımına ait bir canlıdır. Helikopter sineğinin insanlar için normal durumlarda hiçbir zararı yoktur. Helikopter sineği genellikle kız böceği diye bilinen ve helikopter sineğine çok benzeyen böcekle karıştırılmaktadır. Helikopter böceğinin gözleri iri ve bir birine yapışıktır. Bu özelliğinin yanı sıra helikopter sineğinin kanatları sinekler de olduğu gibi saydamdır. hareket etmek istediğinde kafa tarafını aşağı doğru eğip kuyruk kısmını yukarı doğru kaldırır ve kanat hareketleri havayı yanlara verdiği için uçma eylemini gerçekleştirir. Kuyruğunun uzun olması helikopter sineğinin hızlı hareket etmesine engel değildir. Bu böceğin diğer bir fiziksel özelliği de vücut yapısın ince ve uzun olmasıdır. Aslında kuyrukları yoktur, vücut yapısı o şekildedir. Sanki bir kuyruğu varmış gibi görünmektedir. Helikopter sineğinin diğer bir özelliği de yaptığı solunumu bağırsak solunumu olmasıdır. Canlı türleri arasında bu solunum örneği fazla görülmez. Helikopter sineği sulu alanlarda, göllerde özellikle de durgun sular üzerinde yaşarlar.Bu böcekler suyu çok sever ve durgun sular üzerinde ki bitki ve bakteriler sayesinde yaşamını sürdürürler. Helikopter sineğinin en önemli özelliği yaşadıkları bölgede başka hiç bir böcek türünü istememeleri ve diğer böcek türlerini oradan uzaklaştırmalarıdır.

Helikopter sineği özellikleri;
 • Genellikle sıcak havalarda ve sıcak iklimlerde ortaya çıkarlar
 • Gözleri çok iyi görme yeteneğine sahiptirler.
 • iki çift saydam kanatları bulunan helikopter sineği saatte 95 km hıza ulaşabilmektedir.
 • uzun süre havada asılı kalabilirler.
 • Çiftleşmeden hemen sonra dişi helikopter sineği erkek helikopter sineğinin kafasını yiyerek yaşamını bir müddet böyle sürdürür.
 • 6 ay ile 7 yıl arasında yaşam süreleri vardır.
 • 500' e yakın alt türü bulunmaktadır.
]]>
Kara Sinek https://www.sinek.gen.tr/kara-sinek.html Mon, 10 Dec 2018 20:34:02 +0000 Karasinek, çift kanatlılar takımının Muscidae familyasına mensup böcek türüdür. Uzunluğu 5-8 mm arasında değişir, rengi genelde koyu gri ve siyahtır. Yerleşim alanlarındaki tüm sineklerin % 90’ını oluşturur. Karasinek, çift kanatlılar takımının Muscidae familyasına mensup böcek türüdür. Uzunluğu 5-8 mm arasında değişir, rengi genelde koyu gri ve siyahtır. Yerleşim alanlarındaki tüm sineklerin % 90’ını oluşturur. Ekvator’dan Kutuplara kadar yayılmış durumdadır. Karasinek insanların yaşadığı en soğuk ve en sıcak iklimlerdeki bütün meskûn yerlerde bulur. Bütün uçucu böcekler içinde, arka kanatlarının değişimiyle oluşmuş halter adlı denge organı sayesinde, en üstün uçma kabiliyetine sahip böcektir.

Gıda ve çöp artıklarıyla beslenen karasinekler ortalama 3 km uçarak insanların yaşadığı her yeri istila ederler ve her dolaştığı yere mikrop bulaştırırlar. Zira her 5 dakikada dışkı bırakırlar. Diyare, dizanteri, kolera, hepatit, çocuk felci, salmonelloz, gıda zehirlenmeleri, verem gibi hastalıkları bulaştırırlar.

Dış iskelet

Tüm böcekler gibi, iç iskelet sistemine sahip olmayan karasinek avantajlar sağlayan kitinden yapılmış bir dış iskeletlete sahiptir. Bu kabuk sineğin kanatlarını saniyede 200 kez çırpmasını sağlar. Kanat yüzeyinde ve başının arkasında bulunan hassas duyu organları ile uçuşla ilgili mesajları beyne aktarır. Kaslar da beyinden gelen sinyallere göre kanatları yeni duruma uygun harekete geçirir. Reflekslerinin, insandan 10 kat hızlı olduğu kabul edilir.

Üreme

Karasinek yumurtalarını çöplüklere, dışkılara ve özellikle nemli ve sıcak yerlere 100-150 tanelik yığın halinde bırakır. Bir günden kısa bir sürede çatlayan yumurtalardan larvalar çıkar. Larvalar bir iki haftada pupa evresine geçer. Bu evrede başkalaşmaya uğrayarak birkaç günde kanatlı erişkin biçimine ulaşırlar.

Nisan ayında yumurta bırakan bir karasinekten üreyen sineklerin sayısı aynı yılın Eylül ayı ortalarında 5 trilyonu geçer. 

Beslenme

Uçuş esnasında epey enerji sarf eden karasineğin vücut sıvısının şeker oranında büyük miktarda düşüş olur. Uyarıcı sistemler bu durumu beyne iletir. Koku alıcılarıyla besinlerin yerini bulmaya çalışır. Koku arttığında inişe geçer ve ayaklarındaki tat alma organı besinin tuzlu, tatlı veya ekşi olup olmadığını algılar. Bulduğu besinler karasineğin tercihlerine uygun ise, beyinden, hortumun çıkması ve emilme işlemi için emir gelir. Kalın duvarlı hortumla, sıvı besinler emilir. Ne kadar şekerliyse o kadar çok emilir. Karasineğin ağzının içinde iki tüpçük bulunur. Bunlardan biriyle sıvı yiyecekleri emer, diğeriyle ise içinde enzimler olan tükürük salgılar. Karbonhidratları, yağları ve proteinleri kolayca hazmeden karasinek sert gıdaları sıvı hale dönüştürmek için bol miktarda tükürük salgılar. Bu yüzden yiyeceklerin üzerine dışkıyla birlikte bol miktarda tükürük bırakır. Başka karasinek, aynı dışkının üstüne konar ve önceki karasineğin tükürüğünü de emer, böylece bakteriler ikinci sineğe de bulaşır. Bu şekilde hastalık daha geniş alanlara yayılır. Ayaklarında ve ağız çevresinde 20 milyondan fazla bakteri taşıyabilen karasinek, bir günde 25-50 keza dışkı bırakır.

Yaşam süresi

Karasinekler sıcağa bağlı olarak 2-3 hafta kadar yaşarlar. Yılda 8-10 kez yumurta veren bir karasinek, senede 250 milyar karasinek üremesine sebep olabilir.

]]>